درگیری‌ها در سودان جنوبی ' ۴۰۰ تا ۵۰۰ کشته' داشته است

Image caption یک تانک در خیابانی در جوبا پایتخت سودان جنوبی گشت می زند.

سازمان ملل متحد، براساس گزارش های تایید نشده اعلام کرده، درگیری میان گروه های مسلح رقیب در سودان جنوبی، صدها کشته به جا گذاشته است.

دیپلمات های سازمان ملل متحد از قول منابعی در پایتخت سودان جنوبی تعداد کشته ها را بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر گزارش کرده اند.

دو روز پیش برخی گزارش ها از کودتایی نافرجام علیه دولت سلوا کی یر حکایت داشت و در پی آن سودان جنوبی صحنه درگیری هایی خونین بوده است.

رییس شورای امنیت سازمان ملل متحد به بی بی سی گفته است امکان بالقوه یک جنگ داخلی در این کشور وجود دارد.

پیشتر، دولت سودان جنوبی گفته بود ۱۰ مقام ارشد سیاسی از جمله وزیر سابق بازرگانی دستگیر شده اند.

سلوا کی یر رییس جمهوری سودان جنوبی گفته است گروهی از سربازان وفادار به ریک ماکار، معاون رییس جمهوری سابق کشور یکشنبه شب تلاش کرده اند قدرت را به زور به چنگ بیاورند اما شکست خورده اند. رییس جمهوری این کشور دستور حکومت نظامی شبانه در کل پایتخت داده است.

جزییات درگیری ها هنوز مشخص نیست اما آنگونه که روز سه شنبه در یک جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شده است، زد و خوردها عموما میان قبایل رقیب بوده است.

تلفات سنگین

Image caption حدود ۲۰۰۰۰ نفر به نمایندگی سازمان ملل متحد در جوبا، پایتخت، پناه آورده اند.

ژرارد آرود، نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد که دبیر دوره ای شورای امنیت است می گوید نزدیک ۲۰۰۰۰ نفر به نمایندگی سازمان ملل متحد در جوبا، پایتخت، پناه آورده اند.

به گفته این دیپلمات سازمان ملل متحد شورای امنیت صرفا "اطلاعاتی جسته و گریخته" از طریق رییس نیروهای حافظ صلح این سازمان دریافت کرده است.

آقای آرود به بی بی سی گفت: "برخی گزارش ها از صدها کشته حکایت دارند، در حال حاضر نمی توانیم موضوع را تایید کنیم اما در هر حال تلفات سنگینی است."

به گفته این مقام سازمان ملل متحد "این درگیری ها بالقوه می تواند میان دو قبیله اصلی دینکا و نوئر جنگ داخلی به راه بیندازد."

با این همه از قول سیمون کون پوچ فرماندار نیل غربی علیا، در وب سایت دولت نقل شده است که درگیری ها ارتباطی با مسائل قبیله ای ندارند.

به گفته فرماندار این منظقه که از ایالت های ده گانه سودان جنوبی است "کسانی می گویند میان مردان قبیله دینکا و نوئر چیزی رخ داده است. ما، رهبران این کشور می خواهیم اعلام کنیم که این موضوع حقیقت ندارد. میان کسانی که از دکتر ریک حمایت می کنند، عده ای دینکا هستند، گروهی کول، بخشی نوئر و تعدادی هم از قبیله های دیگر."

دولت آمریکا در میانه این خشونت ها از کارکنان غیر ضروری سفارت خانه های خود خواسته سودان جنوبی را فورا ترک کنند.

در مخفیگاه

رییس جمهوری سودان جنوبی گفته است درگیری زمانی آغاز شد که نیروهای یونیوفورم پوش در ملاقات حزب حاکم (جبهه آزادی بخش مردم سودان) رگبار گشوده اند .

در پی این اتفاق درگیری به روز دوشنبه کشیده است، زمانی که به گفته دولت، نیروهای حامی رییس جمهوری مهار کامل اوضاع را به دست گرفته اند.

با این همه روز سه شنبه هم درگیری مسلحانه تازه ای در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری و مناطق دیگر جوبا روی داد.

مقام های دولت می گویند به دنبال آقای ماکار هستند که به زعم آنها در مخفی گاه است.

مایکل ماکوی لوئت، وزیر اطلاعات سودان جنوبی به بی بی سی گفته از آغاز درگیری های روز یکشنبه کسی از محل معاون سابق رییس جمهوری خبر ندارد.

به گفته آقای لوئت، ریک ماکار، که رهبری اشنعابی مخالف در حزب حاکم را بر عهده دارد، احتمالا همراه عده ای از سربازان گریخته است.

روز سه شنبه دولت اعلام کرد، کوستی مانیبه وزیر سابق بازرگانی، و جان لوک، وزیر سابق دادگستری، گیر چانگ الونگ، وزیر سابق کشور، در میان ۱۰ مقام دستگیر شده اخیرند.

بسیاری از آنها عضو دولتی بودند که تابستان امسال برکنار شد.

قرار بود با برگزاری یک همه پرسی درباره استقلال، به یک دهه درگیری که به رهبری جبهه آزادی بخش مردم سودان با جنوب در جریان بوده، پایان داده شود.

با این همه گروه های مسلح بسیاری در سودان جنوبی فعالند و این کشور نفت خیز کماکان دچار شکاف های قومی و سیاسی جدیست.

مطالب مرتبط