شورشیان در سودان جنوبی شهر بُر را تصرف کردند

Image caption حدود ۲۰ هزار نفر در مجتمع های متعلق به سازمان ملل متحد در جوبا، پایتخت پناه گرفته اند

در پی کودتای نافرجام روز یکشنبه، ۱۵ دسامبر در سودان جنوبی، شورشیان مسلح این کشور، بُر، یکی از شهرهای اصلی را تصرف کرده‌اند.

فیلیپ آگوئر، سخنگوی ارتش سودان جنوبی گفته است که نیروهای وفادار به ریک ماکار، معاون سابق رئیس‌جمهوری کنترل شهر بر را دست گرفته اند.

سالوا کی‌یر، رئیس جمهوری سودان جنوبی ریک ماکار را به اقدام به کودتا متهم کرده است.

اما آقای ماکار این اتهام را رد کرده و به بی‌بی‌سی گفته است که اکنون فراری است زیرا سالوا کی‌یر قصد دارد برای او پاپوش بدوزد.

درگیری‌ها در جوبا، پایتخت شروع شد و طی این چند روز حدود ۵۰۰ کشته به جای گذاشته و نگرانی‌ها بابت بروز جنگ داخلی را افزایش داده است.

سازمان ملل متحد به منظور پایان دادن به بحران کنونی خواستار گفتگوی سیاسی شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفته است که حدود ۲۰ هزار نفر در مجتمع‌های متعلق به سازمان ملل متحد در جوبا پناه گرفته اند.

بریتانیا و آمریکا برای بیرون آوردن اتباع این دو کشور به سودان جنوبی هواپیما فرستاده‌اند و یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا وضعیت را "وخیم" توصیف کرده است.

از زمان رسمیت یافتن استقلال سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ چندین گروه مسلح علیه دولت آغاز به فعالیت کردند، اما هنوز مشخص نیست که کدام گروه در تصرف شهر بر دست داشته است.

روز چهارشنبه نیکلاس نیال ماجاک، شهردار بر به بی‌بی‌سی گفت که درگیری‌های خشونت آمیز از مرز جوبا گذشته و به شعاع ۲۰۰ کیلومتری این شهر رسیده است.

نبرد مسلحانه

بُر مرکز ایالت جونگ لی است که یکی از بی ثبات ترین مناطق در سودان جنوبی است.

گفته می‌شود در طول شب گذشته صدای نبرد مسلحانه بین افسران شورشی با نیروهای وفادار به رئیس‌جمهوری شنیده شده است.

Image caption سازمان ملل متحد می‌گوید اختلافات قومی ممکن است منجر به بروز جنگ داخلی شود

فیلیپ آگوئر به خبرنگاران گفته است که هنوز در مورد تعداد کشته شدگان، مجروحین و بی‌جا شدگان اطلاعی در دست نیست.

او افزود که مسئولان و مقامات شهری هیچکدام تلفن‌های خود را جواب نمی‌دهند و احتمالا به شورشیان پیوسته‌اند.

سالوا کی‌یر رییس جمهوری سودان جنوبی گفته است گروهی از سربازان وفادار به ریک ماکار، معاون رییس‌جمهوری سابق کشور یکشنبه شب تلاش کرده‌اند قدرت را به زور به چنگ بیاورند اما شکست خورده اند.

این در حالی است که آقای ماکار می گوید این درگیری بین اعضای گارد ریاست جمهوری رخ داده است اما سربازان دولتی به بهانه آن نیروهای وفادار به او (ماکار) را دستگیر کرده اند.

سازمان ملل متحد می گوید که اختلافات بین دو قبیله اصلی دینکا - که آقای کی یر به آن متعلق است - و نوئر - قبیله آقای ماکار، می تواند جنگ داخلی به راه اندازد.

بعد از آنکه توافق صلح در ۲۰۰۵ به امضا رسید، آقای ماکار به مقام معاونت ریاست جمهوری دولت موقت سودان جنوبی دست یافت.

او تا زمان رسمیت یافتن استقلال در ۲۰۱۱ عهده دار این مقام بود اما هنگامی که در ماه ژوئیه ۲۰۱۳ کابینه منحل شد، او نیز از مقامش برکنار شد.

قرار بود با برگزاری یک همه پرسی درباره استقلال، به یک دهه درگیری که به رهبری جبهه آزادی بخش مردم سودان با جنوب در جریان بوده، پایان داده شود.

با این همه گروه های مسلح بسیاری در سودان جنوبی فعالند و این کشور نفت خیز کماکان دچار شکاف های قومی و سیاسی جدیست.

مطالب مرتبط