میخائیل خودورکوفسکی پس از آزادی به آلمان رفت

Image caption میخائیل خودورکوفسکی زمانی ثروتمندترین فرد روسیه بود

میخائیل خودورکوفسکی میلیاردر سابق نفتی پس از یک دهه حبس توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه عفو شد و ساعاتی پس از آزادی به مقصد آلمان پرواز کرد.

وزارت خارجه آلمان تایید کرده است که هواپیمای حامل او در برلین فرود آمده است.

گفته می شود مادر آقای خودورکوفسکی، ۸۰ ساله، که به بیماری سرطان مبتلاست در آلمان مداوا می‌شود و او به همین دلیل به آلمان می رود.

مسئولان زندان به خبرگزاری اینترفاکس گفتند که او از مقامات روسی درخواست برگه عبور کرده بود تا بتواند برای دیدن مادر خود به آلمان برود.

به گفته آنها آقای خودورکوفسکی ساعت ۸:۲۰ پنجشنبه به وقت گرینویچ از اردوگاه کار اجباری در سگژا آزاد شد.

پدر آقای خودورکوفسکی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که او و همسرش (که بارها برای درمان به آلمان رفته است) هنوز در مسکو هستند اما به زودی برای ادامه درمان به آلمان می روند.

آقای خودورکوفسکی پس از آزادی از زندان در یک بیانیه گفت که شخصا از رئیس جمهوری روسیه تقاضای عفو کرده، اما در متن تقاضای خود اقرار به گناه نکرده است.

رئیس سابق شرکت عظیم نفتی یوکوس که اکنون منحل شده، بارها گفته بود که هیچوقت از آقای پوتین درخواست عفو نخواهد کرد زیرا این اقدام به مثابه اقرار به گناه است.

Image caption اردوگاهی در دهکده مرزی سگژا که آقای خودروکوفسکی برای یک دهه در آن حبس بود

وکیل آقای خودورکوفسکی در بیانیه‌ای که در وبسایت او منتشر شده نوشته آنها درباره آنکه درخواست عفو از سوی موکل او انجام شده یا نه، اظهار نظر نمی‌کنند.

این در حالی است که دیروز، پس از اعلام خبر عفو آقای خودورکوفسکی، وکلایش گفته بودند که هیچ درخواستی از سوی او (خودورکوفسکی) برای عفو انجام نشده است.

خبر آزادی آقای خودورکوفسکی پس از آن اعلام شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز گذشته وعده بخشش او را در رسانه ها مطرح کرد.

آقای پوتین روز پنجشنبه ۱۹ دسامبر، حکم آزادی او را بر اساس اصول انساندوستانه امضا کرد.

رئیس جمهوری روسیه روز گذشته گفت که آقای خودورکوفسکی از او تقاضای عفو کرده بود زیرا مادرش مریض است.

میخائیل خودورکوفسکی، رییس سابق شرکت عظیم نفتی یوکوس، پس از آنکه به احزاب مخالف دولت کمک‌های مالی ارائه کرد، به جرم فرار مالیاتی و دزدی به زندان افتاد و یک دهه در حبس به سر برد.

خودورکوفسکی که روزی ثروتمندترین فرد در روسیه بود، کمی پس از آنکه حکم آزادی اش توسط آقای پوتین امضا شد، آزاد شد.

عفو او پس از آن ممکن شد که نمایندگان پارلمان روسیه حمایت خود را از طرح بخشش ۲۰ هزار زندانی اعلام کردند.

خودورکوفسکی در ۲۰۱۰ در اتهامات دزدی نفت و پولشویی محکوم شد. وی در سال ۲۰۰۳ به جرم فرار از تعهدات مالیاتی به زندان افتاده بود.

تحلیلگران روز گذشته از اینکه آقای پوتین عفو رقیب سیاسی سابق خود را اعلام کرد، غافلگیر شدند.

به گفته آنها آقای پوتین می‌خواهد تا پیش از آغاز دور تازه رقابت‌های المپیک زمستانی در فوریه، انتقادهای بین‌المللی نسبت به نقض حقوق بشر در این کشور را کاهش دهد.

روزنامه کامرسانت روسیه امروز بدون ذکر منبع نوشته است که خودورکوفسکی از بیم آنکه برای بار سوم محاکمه شود، تصمیم گرفت که تقاضای عفو کند.

مطالب مرتبط