محمد مرسی به اتهام حمله به زندانی در مصر محاکمه می شود

Image caption محمد مرسی به دلیل مشارکت در کشتار مخالفان و فعالان در دوران حکومتش تحت محاکمه قرار دارد

محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر به همراه ۱۳۲ نفر دیگر از جمله شماری از اعضای حماس و حزب الله به اتهام همکاری در سازماندهی حمله به زندانی در مصر محاکمه می شوند.

محاکمه دست کم ۷۰ نفر از اعضای حزب الله و و حماس، از گروههای مسلح لبنانی و فلسطینی بطور غیابی صورت خواهد گرفت.

دادستان ها ادعا کرده اند آقای مرسی با کمک پیکارجویان این گروهها با حمله به زندان وادی النطرون به فرار چند هزار تن از زندانیان اسلام گرا کمک کرده اند.

چندین نفر از اعضای حماس و حزب الله که در زندان های مصر زندانی بودند در جریان نا آرامی ها در آن کشور موفق به فرار از زندان شدند.

این واقعه در روز ٣٠ ژانویه سال ٢٠١١ و در جریان تظاهرات اعتراضی علیه حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر روی داد و تعدادی از اعضای زندانی اخوان المسلمین، از جمله آقای مرسی، موفق به فرار شدند.

در زمان حکومت حسنی مبارک، زندان وادی النطرون محل نگهداری زندانیان اسلامگرا از جمله فعالان جنبش اخوان المسلمین بود.

در قوانین مصر، ارتباط با گروه‌های خارجی در فعالیت‌های امنیتی داخلی از مصادیق خیانت به کشور و از جرایم سنگین کیفری محسوب می‌شود.

پس از برکناری محمد مرسی توسط ارتش مصر در روز ٣ ژوئیه، برخی از مخالفان اخوان المسلمین گفتند که حمله به زندان وادی النطرون و فرار زندانیان در ژانویه ٢٠١١ با همکاری جنبش حماس و گروه حزب الله لبنان صورت گرفت و آقای مرسی در این ماجرا، نقش اصلی را ایفا کرده بود.

آقای مرسی همچنین به دلیل مشارکت در کشتار مخالفان و فعالان در دوران حکومتش تحت محاکمه قرار دارد.

مطالب مرتبط