پلیس بنگلادش تعدادی را در آتش‌سوزی یک تولیدی پوشاک در پایتخت متهم کرد

کارخانه چند طبقه "تزرین" در منطقه "آشولیا"
Image caption بر اثر این حادثه بیش از یکصد نفر کشته شدند

پلیس بنگلادش ۱۳ نفر را در رابطه با آتش‌سوزی در یک کارخانه لباس دوزی در داکا، پایتخت، متهم کرده است.

براساس گزارش پلیس دلوار حسین و همسرش محموده اختر، از صاحبان کارخانه و همچنین تعدادی از مدیران و نگهبانان ساختمان از جمله افرادی هستند که در ارتباط با این حادثه متهم شده‌اند.

بر اثر آتش سوزی در این کارخانه که در اواخر نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی در کارخانه چند طبقه "تزرین" در منطقه "آشولیا" در حومه پایتخت بنگلادش اتفاق افتاد داد، بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند.

این کارخانه برای تعدادی از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای غربی پوشاک تهیه می‌کرد.

آتش‌سوزی در این کارخانه بزرگترین آتش‌سوزی در یک کارخانه تولید پوشاک در بنگلادش بود؛ اگرچه فرو ریختن ساختمان "رعنا پلازا" در پایتخت در آوریل سال ۲۰۱۲ میلادی باعث کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ نفر شد. بر اساس گزارشها بیش از ۲۰۰۰ نفر نیز بر اثر این حادثه مجروح شدند.

در این ساختمان ۵ تولیدی پوشاک قرار داشت.

حادثه در ساختمان "رعنا پلازا" که بدترین حادثه صنعتی تاریخ بنگلادش بود، خشم و اعتراض کارگران صنعت پوشاک را برانگیخت.

Image caption فرو ریختن ساختمان "رعنا پلازا" در آوریل سال ۲۰۱۲ میلادی باعث کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ نفر شد

بنگلادش یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پوشاک در دنیاست و تولیدات این کشور در بازار کشورهای غربی به فروش می‌رسد. برخی از مارکهای تجاری پوشاک در اروپا مشتری تولیدکنندگانی بودند که در ساختمان رعناپلازا کارگاه داشتند.

اما وضعیت نامساعد کارگران این صنعت چه از نظر حقوق و دستمزد و چه از نظر ایمنی کار همیشه مورد اعتراض فعالان کارگری و سازمانهای حقوق بشر بوده است.

پاپ فرانسیس، رهبر معنوی مسیحیان کاتولیک، در اظهاراتی در اواسط سال جاری میلادی و در مراسم عشای ربانی به وضعیت کارگران بنگلادشی اشاره کرد و آن را "بردگی" خواند.

او گفت "نپرداختن دستمزد عادلانه، فراهم نکردن کار، توجه صرف به دخل و خرج و مسائل مالی و فقط بدنبال منفعت شخصی بودن، تمام اینها اعمالی ضدالهی هستند."

اتحادیه اروپا، بزرگترین شریک تجاری بنگلادش، هم اعلام کرده اقدامات تجاری "مناسب" را پیش خواهد گرفت.

پاتریک ونترل سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز دیروز گفت: "ما می دانیم شرکتهای مستقر در این ساختمان، با شرکتهای متعددی در آمریکا و اروپا در ارتباط هستند و ما با شرکتهای آمریکایی این موضوع را مطرح می کنیم که در بهبود شرایط کار در بنگلادش نقش داشته باشند."

مطالب مرتبط