اعضای گروه پوسی‌رایت آزاد شدند

Image caption ماریا آلیوخینا اندکی پس از آزادی

ماریا آلیوخینا و نادژدا تولوکونیکووا اعضای گروه موسیقی پوسی رایت با عفو پارلمان روسیه از زندان آزاد شدند.

ماریا آلیوخینا پس از آزادی در گفتگویی تلفنی به شبکه تلویزیونی "دوشت" روسیه گفت این عفو "ترفندی تبلیغاتی" است و او ترجیح می‌داده در زندان بماند.

او گفت: "از نظر من این عفو نیست بلکه بی‌حرمتی است."

ماریا آلیوخینا گفت این عفو شامل اقلیتی از زندانیان می‌شود و افزود: "من فکر نمی‌کنم این عفوی انسان‌دوستانه باشد، بلکه ترفندی تبلیغاتی است و اگر حق انتخاب داشتم آن را قبول نمی‌کردم."

ماریا آلیوخینا و نادژدا تولوکونیکووا پس از آنکه آهنگی اعتراض‌آمیز و جنجالی به نام "دعای پانکی" را در یکی از کلیساهای مهم مسکو اجرا کردند، در تابستان ۲۰۱۲ بدلیل "شرارت مبتنی بر نفرت مذهبی" دستگیر شدند.

در این آهنگ از حمایت کلیسای ارتودوکس از ولادیمیر پوتین به شدت انتقاد می‌شد.

دیگر عضو این گروه یکاترینا ساموت‌سویچ هم محکومیت مشابهی داشت، اما سال گذشته درخواست تجدیدنظر کرد و آزاد شد. محکومیت او تعلیق شد چون او در هنگام اجرای این آهنگ همراه گروه نبود.

این بازداشت با اعتراض فعالان حقوق بشر، مخالفان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و دولت‌های خارجی همراه شد.

محکومیت ماریا آلیوخینا و نادژدا تولوکونیکووا در ماه مارس سال ۲۰۱۴ (سه ماه دیگر) به پایان می‌رسید.

Image caption نادژدا تولوکونیکووا خواننده اصلی گروه پوسی رایت ساعاتی بعد از ماریا آلیوخینا آزاد شد

پس از تصویب لایحه عفو در پارلمان روسیه، در یک هفته گذشته همه می دانستند که این دو بزودی آزاد می‌شوند.

قانون عفو شامل دویست هزار نفر از زندانیان زیر سن قانونی، زندانیان بیمار، زنان باردار، مادران و کسانی که مدت طولانی در زندان بوده‌اند می‌شود.

این اقدام تلاشی برای پرهیز از جنجال در زمان برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۴ تلقی شده که کمتر از دو ماه دیگر در سوچی در ساحل دریای سیاه برگزار می‌شود.

پیوتر ورزیلوف، شوهر نادژدا تولوکونیکووا به بی‌بی‌سی گفت که این آزادی‌ها برای ارائه "تصویری بهتر" از ولادیمیر پوتین است. آقای ورزیلوف گفت اعضای گروه پوسی رایت به فعالیت‌های حقوق بشری خود ادامه خواهند داد.

پدر خانم تولوکونیکووا نیز هفته گذشته به رویترز گفت که زمان آزادی این زنان نشانه "بازی بسیار تلخ" مقامات عالی رتبه حکومتی است.

جمعه گذشته میخائیل خودورکوفسکی، سرمایه‌دار نفتی روسیه که زمانی ثروتمندترین فرد این کشور بود، پس از ده سال زندان به جرم فساد مالی و فرار از مالیات آزاد شد.

آقای خودورکوفسکی همیشه این اتهامات را رد کرده و دلیل زندانی شدن خود را حمایت مالی از مخالفان ولادیمیر پوتین می‌داند.

مطالب مرتبط