عضو گروه پوسی رایت خواستار تحریم المپیک زمستانی روسیه شد

Image caption نادژدا تولوکونیکووا گفته عفو کسانی که چیزی به پایان زمان حبسشان نمانده "مسخره" است.

یکی از اعضای گروه پانگ روس پوسی رایت، خواستار تحریم بازی های المپیک زمستانی شده است.

نادژدا تولوکونیکووا تنها چند ساعت پس از آزادی از زندان این درخواست را مطرح کرده است.

او و هم قطارش ماریا آلیوخینا، در سال ۲۰۱۲ بعد از خواندن ترانه ای اعتراضی در کلیسای جامع مسکو به زندان افتادند.

بسیاری از روس ها این کار را کفرآمیز تلقی کردند و کلیسای ارتدوکس روسیه نیز آن را محکوم کرد.

با این همه گروه های حامی حقوق بشر، مخالفان دولت و برخی سیاستمداران خارجی از محکوم شدن آنها به جرم " هولیگانیسم برخاسته از نفرت مذهبی" انتقاد کردند.

این دو عضو گروه پوسی رایت، در پی دستور عفوی آزاد شده اند که هفته گذشته با هدف آزاد شدن ۲۰ هزار زندانی صادر شد.

ماشین استبداد

نادژدا تولوکونیکووا و ماریا آلیوخینا گفته اند زندان باعث نرم شدن مواضع ضد دولتی آنها نشده و گفته اند یک گروه حامی حقوق بشر را برای ایجاد اصلاحات در زندان ها ایجاد برپا خواهند کرد.

نادژدا تولوکونیکووا در عین حال عفو زندانیان را "بزک" دولت خوانده و گفته اینکه زندانی ها را تنها چند ماه پیش از پایان حبس واقعیشان آزاد کنند "مسخره است".

به گفته او تعداد بسیار بیشتری از زندانیان مستحق آزاد شدند.

این عضو گروه پوسی رایت از دولت های غربی خواسته است "به خاطر رسیدن نفت و گاز از روسیه" به وضعیت جاری در این کشور تن ندهند.

نادژدا تولوکونیکووا روسیه را یک "ماشین استبداد" خواند و گفت اصلاحات در زندان های روسیه، نقطه آغاز اصلاحات در جامعه کشور است.

ماریا آلیوخینا نیز که از زندان نژنی نوگرد، در ۴۰۰ کیلومتری شرق مسکو آزاد شده است در گفتگو با تلویزیون روسیه عفو خود را " بی حرمتی" خوانده و گفته است : "اگر ممکن بود و انتخابی داشتم، بدون شک در زندان می ماندم."

پس از آنکه روسیه قانونی را در ممنوعیت " تبلیغ روابط جنسی غیر سنتی میان افراد زیر سن بلوغ" وضع کرد، گروه های حامی حقوق بشر خواستار تحریم بازی های المپیک زمستانی در این کشور شدند.

ورزشکاران همجنس گرا ابراز نگرانی کرده اند که این قانون آن ها را هدف بگیرد اما ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به برنامه ریزان المپیک گفته است از ورزشکاران همجنس گرا در کشور استقبال خواهد شد.

'پوتین را بیرون کن'

حکم زندان دو عضو پوسی رایت حدود سه ماه دیگر یعنی در ماه مارس ۲۰۱۴ به پایان می رسید اما از آنجا که قانون عفو زندانیان شامل حال مادران زندانی می شده و این دو نیز صاحب فرزند بوده اند زودتر آزاد شدند.

ترانه ای که گروه پوسی رایت در کلیسای جامع مسکو خواندند به شدت از حمایت کلیسای ارتدکس از رییس جمهوری روسیه انتقاد کرده بود و در آن از مریم مقدس خواسته شده بود "پوتین را بیرون کند."

مطالب مرتبط