شواهد جدید از 'قتل‌عام قومی وسیع' در سودان جنوبی

شواهد تازه حاکی از این هستند که در جنگ قدرت سالوا کی‌یر رئیس جمهور سودان جنوبی و معاون سابقش ریک ماکار قتل‌عام قومی گسترده‌ای اتفاق افتاده است.

Image caption نیروهای ارتش آزادیبخش (ارتش سودان جنوبی) در جوبا

درگیری‌ها هفته گذشته در جوبا پایتخت سودان جنوبی آغاز شد و به سراسر این کشور گسترش پیدا کرد.

شورشیان هوادار آقای ماکار که از قوم نوئر هستند دو شهر مهم بور و بنتیو در شمال پایتخت را در کنترل گرفته‌اند. بنتیو مرکز اصلی استخراج نفت در سودان جنوبی است.

سالوا کی‌یر، رئیس جمهور سودان جنوبی، ریک ماکار را به کودتا متهم کرده اما آقای ماکار این موضوع را رد می‌کند. دولت می‌گوید در خشونت‌های قومی هیچ نقشی نداشته است اما به زودی علیه شورشیان وارد عمل خواهد شد.

این نگرانی وجود دارد که رقابت شخصی آقایان کی‌یر و ماکار این کشور را به سوی یک جنگ قومی تمام عیار سوق دهد.

اختلاف دو رقیب از ماه ژوئیه و زمانی آغاز شد که رییس جمهوری سودان جنوبی ریک ماکار را از سمت معاونت ریاست جمهوری برکنار کرد.

هانا مک‌نیش خبرنگاری که با مردی به نام سایمون در یکی از اردوگاه‌های سازمان ملل گفتگو کرده به نقل از او به بی‌بی‌سی گفت سایمون چهار بار هدف گلوله قرار گرفته اما با پنهان شدن زیر اجساد از این قتل عام جان بدر برده است.

خانم مک‌نیش به نقل از سایمون گفته که او و ۲۵۰ مرد دیگر محاصره و دستگیر شدند و به مرکز پلیس در یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق حومه جوبا منتقل شدند.

به گفته این شخص، پس از ورود دستگیرشدگان به زندان، افراد مسلح از پنجره به سوی آنان شلیک می‌کردند و در طول دو روز همه زندانیان را بجز ۱۲ نفر کشتند.

یک خبرنگار در جوبا به نقل از شاهدان عینی می‌گوید نیروهای امنیتی بیش از ۲۰۰ نفر را که اکثر آنها از قبیله نوئر بود‌ه‌اند به ضرب گلوله کشته‌اند.

Image caption سالوا کی‌یر و ریک ماکار در کنار هم در مراسم دومین سال استقال سودان جنوبی. آقای کی‌یر چند روز بعد معاونش ماکار را برکنار کرد

یکی دیگر از ساکنان اردوگاه سازمان ملل در جوبا هم گفته مردان مسلح قوم دینکا، بزرگترین قبیله سودان جنوبی، در مناطق متعلق به قوم نوئر به هر کسی که به زبان دینکا صحبت نمی‌کرد حمله کرده‌اند.

تونی لَنزر یکی از مقامات سازمان ملل که در چند روز گذشته در شهر بور بوده به بی بی سی گفت که شاهد "وحشتناکترین چیزهایی بوده که می‌شود تصور کرد."

این اظهارات هنوز از طرف منابع مستقل تایید نشده است.

آمار رسمی شمار قربانیان درگیری‌ها را پانصد نفر اعلام کرده اما سازمان‌های امدادرسان می‌گویند ارقام واقعی بسیار بیشتر است.

به گفته آژانس کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل، در نتیجه درگیری‌های اخیر سودان جنوبی، تا کنون ۸۱ هزار نفر آواره شده‌اند که نیمی از آنها خواستار اسکان در اردوگاه‌های سازمان ملل هستند.

سازمان ملل هفت هزار صلح‌بان به سودان جنوبی اعزام کرده اما بان کی مون دبیرکل این سازمان دیروز خواستار اعزام ۵۵۰۰ سرباز دیگر به این کشور شد.

بان کی مون از رهبران دو گروه متخاصم خواست برای اختلافات خود راه حلی سیاسی بیابند.

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین گفت کسانی که مسئول نقض حقوق بشر در سودان جنوبی هستند باید پاسخگوی اعمال خود باشند.

مطالب مرتبط