نگرانی سازمان ملل درباره مرگ 'هزاران نفر' در درگیری‌های سودان جنوبی

Image caption سازمان ملل متحد شمار صلح‌بانان در سودان جنوبی را حدودا دو برابر کرد

یکی از مقامات ارشد سازمان ملل متحد در سودان جنوبی به بی‌بی‌سی گفته است هزاران نفر از مردم در درگیری‌های اخیر در این کشور کشته شده‌اند.

توبی لانزر، هماهنگ‌کننده ارشد کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد در سودان جنوبی، گفته است که یک هفته گذشته برای این کشور "ویران‌کننده" بوده است.

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه رای داد که شمار صلح‌بانان بین‌المللی در سودان جنوبی تقریبا دوبرابر شود و به ۱۲۵۰۰ نفر برسد.

پیش‌تر سالوا کی‌یر، رئیس‌جمهوری سودان جنوبی، گفته بود که نیروهای دولتی توانسته‌اند شهر کلیدی بور را بعد از چند روز از شورشیان پس بگیرند.

شورشیان را ری‌یک مچار رهبری می‌کند. این معاون اول سابق رئیس‌جمهوری از قبیله نوئر، اکنون با رئیس‌جمهوری این کشور از قبیله دینکا، از سر جنگ در آمده است.

تنش قومیتی

Image caption کی‌یر و ماکار در کنار هم در مراسم دومین سال استقلال سودان جنوبی. کی‌یر کمی بعد معاونش ماکار را برکنار کرد.

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۲۴ دسامبر همچنین اعلام کرد که گزارش‌هایی درباره کشف دست‌کم سه گور دسته‌جمعی دریافت کرده است.

توبی لانزر به بی‌بی‌سی گفته است: " آن‌چه در بیمارستان‌ها در شهرهای اصلی سودان جنوبی می‌بینیم و آن‌چه در پایتخت دیده‌ام، به نظرم میزان جراحت‌ها دیگر بیش از این است که بگوییم صدها نفر کشته‌شده‌اند."

این مقام ارشد سازمان ملل متحد در جمهوی سودان جنوبی می‌گوید "اگر نگوییم صدها هزار نفر، دست‌کم ده‌ها هزار نفر در این درگیری‌ها آواره شده‌اند و پی سرپناه هستند."

آقای لانزر می‌گوید تنش‌ها بین مردم سودان جنوبی حتی در داخل یک پایگاه سازمان ملل متحد که حدود ۷۵۰۰ نفر به آن پناه برده بودند و او از آن بازدید کرده هم مشهود بوده است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفته است: "هراس ملموسی بین شهروندان سودان جنوبی از هر دو قبیله دینکا و نوئر وجود دارد که نگران هستند به خاطر قومیتشان کشته شوند."

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تصویب کرده است که شمار صلح‌بانان از ۷ هزار نفر به ۱۲۵۰۰ نفر و شمار نیروهای پلیس بین المللی نیز از ۹۰۰ به ۱۳۲۳ نفر برسد.

راه‌حل 'سیاسی'

Image caption سازمان ملل می‌گوید تاکنون ۸۱ هزار نفر در سودان جنوبی آواره شده‌اند

سالوا کی‌یر و ری‌یک مچار هردو برای مذاکره اعلام آمادگی کرده‌اند.

البته آقای مچار می‌گوید اول باید متحدان سیاسی او از زندان آزاد شوند ولی آقای کی‌یر می‌گوید هیچ پیش‌شرطی را برای مذاکرات نمی‌پذیرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه هشدار داد: "بحران فعلی در سودان جنوبی، راه‌حل نظامی ندارد. این یک بحران سیاسی است و به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز و سیاسی نیاز دارد."

سالوا کی‌یر، معاون اول سابق خود را که در اوایل تابستان برکنار کرد، به طراحی کودتا متهم کرده است. اما ری‌یک مچار می‌گوید در پی به‌دست‌گرفتن قدرت نیست.

نیروهای شورشی برای در اختیار گرفتن مناطق نفت‌خیز با نیروهای دولتی مبارزه می‌کنند.

بیش از ۹۵ درصد از اقتصاد این کشور نوظهور، به درآمد نفتی وابسته است.

سودان جنوبی کمتر از سه سال پیش و در پی سال‌ها درگیری و جنگ‌های داخلی در سودان، از آن کشور جدا شد و استقلال آن در جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.

بیشتر منابع نفتی سودان، در سودان جنوبی باقی ماندند.

سودان در دو دهه گذشته و پیش از آن‌که سودان جنوبی از آن جدا شود، شاهد جنگ داخلی بوده که جان بیش از یک میلیون نفر را گرفته است.

سودان جنوبی، از زمان اعلام استقلال در ژانویه ۲۰۱۱، نتوانسته است دولتی باثبات تشکیل دهد.

این کشور نفت‌خیز با حضور گروه‌های مسلح بسیار، همچنان شکاف‌های جدی سیاسی و قومی دارد.

مطالب مرتبط