اعتراض چین و کره به بازدید نخست‌وزیر ژاپن از معبد یادبود کشته‌شدگان جنگ

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، با بازدید از معبد یادبود کشته‌شدگان ژاپنی جنگ جهانی دوم، خشم چین و کره جنوبی را برانگیخته است. آقای آبه گفته است بازدیدش از معبد یاسوکونی یک حرکت ضدجنگ بوده است.

با این حال دولت چین این اقدام را "برای مردم چین مطلقا غیرقابل قبول" و کره جنوبی آن را مایه "خشم و تاسف" عمیق خوانده است.

معبد یاسوکونی برای یادبود ژاپنی‌های کشته‌شده در جنگ جهانی دوم ساخته شده است. سربازان، پرستاران دوران جنگ، کسانی که از شرم شکست در پایان جنگ جهانی دوم دست به خودکشی زدند و همچنین متهمان به جنایات جنگی از جمله ۱۴ نفری که مسئولیت سنگین در جنایات جنگی داشته‌اند، در میان افرادی هستند که در این معبد از آنها یاد شده است.

کشورهای همسایه ژاپن این معبد را نماد سیاست‌های تهاجمی ژاپن در دوره جنگ جهانی دوم و اشغال بخش‌های وسیعی از چین و شبه‌جزیره کره می‌بینند.

بازدید شینزو آبه از این معبد در حالی صورت می‌گیرد که حدود یک سال است که تنش در شرق آسیا تشدید شده است. ژاپن و چین بر سر جزایری در دریای چین شرقی اختلاف ارضی دارند.

سفارت آمریکا در توکیو با انتشار بیانیه‌ای بازدید آقای آبه از معبد یاسوکونی را "دلسرد کننده" خوانده و گفته است این اقدام می‌تواند به "تشدید تنش" در منطقه بینجامد.

با وجود این که سیاستمداران مختلف ژاپنی همه ساله به معبد یاسوکونی می‌روند بازدید مقام‌های عالی در حد نخست‌وزیر کم‌سابقه است و از سال ۲۰۰۶ به این سو هیچ نخست‌وزیر ژاپن در دوره صدارتش از این معبد بازدید نکرده بود.

مطالب مرتبط