نشست اضطراری رهبران آفریقا درباره بحران سودان جنوبی

Image caption نخست‌وزیران کنیا و اتیوپی در دیدار با رئیس‌جمهوری سودان (در وسط)‏

رهبران کشورهای شرق قاره آفریقا قرار است در کنیا نشستی اضطراری درباره افزایش خشونت‌ها در سودان جنوبی برگزار کنند. برآورد می‌شود دست‌کم یک‌هزار نفر در درگیری‌های هفته اخیر در این کشور کشته شده‌اند.

یک روز پیش، سالوا کی‌یر رئیس‌جمهوری سودان جنوبی با نخست‌وزیران کنیا و اتیوپی دیدار کرده بود.

در همین حال سازمان ملل متحد گفته است که نیروهای جدید صلح‌بان قرار است در ۴۸ ساعت آینده به سودان جنوبی برسند.

خشونت‌ها در این کشور از دو هفته پیش بالا گرفته است. درگیری بین نیروهای حکومتی وفادار به رئیس‌جمهوری و نیروهای شورشی حامی معاون اول سابق او، ری‌یک مچار است.

گزارش شده که بیش از ۵۰ هزار شهروند غیرنظامی به پایگاه‌های سازمان ملل متحد در سودان جنوبی پناه برده‌اند.

رئیس نمایندگی سازمان ملل متحد در سودان جنوبی پیش‌تر از رهبران سیاسی این کشور خواسته بود که صلح کنند.

هیلدا جانسون در پیامی ویدئویی که از شهر جوبا در این کشور منتشر کرد، گفت که از آغاز خشونت‌ها در ۱۵ دسامبر، خیلی بیش از یک‌هزار نفر کشته شده‌اند و این آمار احتمالا بیشتر هم می‌شود.

شورشیان را ری‌یک مچار رهبری می‌کند. این معاون اول سابق رئیس‌جمهوری از قبیله نوئر، اکنون با رئیس‌جمهوری این کشور از قبیله دینکا، از سر جنگ در آمده است.

تنش قومیتی

Image caption کی‌یر و ماکار در کنار هم در مراسم دومین سال استقلال سودان جنوبی. کی‌یر کمی بعد معاونش ماکار را برکنار کرد.

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۲۴ دسامبر اعلام کرده بود که گزارش‌هایی درباره کشف دست‌کم سه گور دسته‌جمعی دریافت کرده است.

توبی لانزر، هماهنگ‌کننده ارشد کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد در سودان جنوبی بی‌بی‌سی گفته است: " آن‌چه در بیمارستان‌ها در شهرهای اصلی سودان جنوبی می‌بینیم و آن‌چه در پایتخت دیده‌ام، به نظرم میزان جراحت‌ها دیگر بیش از این است که بگوییم صدها نفر کشته‌شده‌اند."

این مقام ارشد سازمان ملل متحد می‌گوید تنش‌ها بین مردم سودان جنوبی حتی در داخل یک پایگاه سازمان ملل متحد که حدود ۷۵۰۰ نفر به آن پناه برده بودند و او از آن بازدید کرده هم مشهود بوده است.

در همین حال ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفته است: "هراس ملموسی بین شهروندان سودان جنوبی از هر دو قبیله دینکا و نوئر وجود دارد که نگران هستند به خاطر قومیتشان کشته شوند."

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تصویب کرده است که شمار صلح‌بانان از ۷ هزار نفر به ۱۲۵۰۰ نفر و شمار نیروهای پلیس بین المللی نیز از ۹۰۰ به ۱۳۲۳ نفر برسد.

راه‌حل 'سیاسی'

سالوا کی‌یر و ری‌یک مچار هردو برای مذاکره اعلام آمادگی کرده‌اند.

البته آقای مچار می‌گوید اول باید متحدان سیاسی او از زندان آزاد شوند ولی آقای کی‌یر می‌گوید هیچ پیش‌شرطی را برای مذاکرات نمی‌پذیرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه هشدار داد: "بحران فعلی در سودان جنوبی، راه‌حل نظامی ندارد. این یک بحران سیاسی است و به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز و سیاسی نیاز دارد."

سالوا کی‌یر، معاون اول سابق خود را که در اوایل تابستان برکنار کرد، به طراحی کودتا متهم کرده است. اما ری‌یک مچار می‌گوید در پی به‌دست‌گرفتن قدرت نیست.

نیروهای شورشی برای در اختیار گرفتن مناطق نفت‌خیز با نیروهای دولتی مبارزه می‌کنند.

بیش از ۹۵ درصد از اقتصاد این کشور نوظهور، به درآمد نفتی وابسته است.

سودان جنوبی کمتر از سه سال پیش و در پی سال‌ها درگیری و جنگ‌های داخلی در سودان، از آن کشور جدا شد و استقلال آن در جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.

بیشتر منابع نفتی سودان، در سودان جنوبی باقی ماندند.

سودان در دو دهه گذشته و پیش از آن‌که سودان جنوبی از آن جدا شود، شاهد جنگ داخلی بوده که جان بیش از یک میلیون نفر را گرفته است.

سودان جنوبی، از زمان اعلام استقلال در ژانویه ۲۰۱۱، نتوانسته است دولتی باثبات تشکیل دهد.

این کشور نفت‌خیز با حضور گروه‌های مسلح بسیار، همچنان شکاف‌های جدی سیاسی و قومی دارد.

مطالب مرتبط