آمریکا گروه اخوان‌ المسلمین را 'سازمان تروریستی' نمی‌داند

ژنرال سیسی رئیس ستاد ارتش مصر و جان کری
Image caption وزیر خارجه آمریکا نحوه برخورد دولت تحت تسلط ارتش با اخوان المسلمین را نگران کننده دانسته است

ایالات متحده با توصیه به آشتی ملی در مصر، از اعمال محدودیت بیشتر علیه گروه اخوان المسلمین ابراز نگرانی کرده است.

روز جمعه، ۶ دی (۲۷ دسامبر)، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که جان کری، وزیر امور خارجه، در یک تماس تلفنی با نبیل فهمی، همتای مصری خود، درباره تحولات اخیر آن کشور با او گفتگو کرده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آقای کری اقدامات خشونت آمیز روزهای اخیر، از جمله بمب‌گذاری روز سه شنبه در یک مقر پلیس در شهر المنصوره و همچنین انفجار روز گذشته در یک اتوبوس شهری در قاهره را به شدت محکوم کرد اما در عین حال گفت که ایالات متحده "از آشتی ملی و یک فرآیند فراگیر سیاسی با مشارکت تمامی گروه‌ها در طیف‌ سیاسی مصر حمایت می‌کند."

وی گفت که لازم است چنین فرآیندی، حقوق اساسی تمامی مردم مصر را رعایت کند تا بتواند ثبات سیاسی و تحولات دموکراتیک را برای مصریان به ارمغان آورد.

در مورد تصمیم اخیر دولت انتقالی مصر در اعلام گروه اسلامگرای اخوان المسلمین به عنوان یک سازمان تروریستی، جان کری این تصمیم و همچنین برخورد خشونت آمیز و بازداشت اعضای این گروه را را نگران کننده خواند.

منابع وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده‌اند که دولت ایالات متحده شواهدی در مورد ارتباط اخوان المسلمین با اقدامات تروریستی مشاهده نکرده و به هیچوجه در نظر ندارد این گروه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد و این موضوع حتی مطرح هم نشده است.

پیش از این، مقامات آمریکایی، ضمن ابراز نگرانی از برخی اقدامات اخوان المسلمین برای تثبیت و استمرار تسلط خود بر نهادهای حکومتی مصر در زمان زمامداری محمد مرسی، اقدامات دولت انتقالی در برخورد با تظاهرات و فعالیت های سیاسی این گروه را نیز مغایر موازین دموکراسی دانسته بودند. این موضعگیری با انتقاد شدید طرفداران دولت انتقالی مواجه شده است که ایالات متحده را به حمایت از اسلامگرایان و "تروریسم" متهم می‌کنند.

از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر توسط ارتش این کشور، یک رشته حملات مسلحانه به مراکز و نفرات نظامی و امنیتی و بمب‌گذاری در مناطق مختلف مصر گزارش شده که منابع دولتی به اسلامگرایان نسبت داده‌اند.

Image caption مخالفان اسلامگرایان آمریکا را به خاطر حمایت از حقوق این گروهها طرفدار تروریسم خوانده‌اند

پس از عملیات انتحاری روز سه شنبه در المنصوره، که دست کم چهارده کشته و بیش از یکصد زخمی برجای گذاشت، اخوان المسلمین چنین اقداماتی را محکوم کرد اما گروهی که خود را "انصار بیت المقدس" می‌خواند مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و آن را اقدامی تلافی‌جویانه در برابر مقابله نظامیان با گروه‌های اسلامی توصیف کرد.

شامگاه گذشته، سخنگوی وزارت کشور مصر گفت که نیروهای امنیتی توانسته‌اند تلاش برای بمب‌گذاری در استان کفر‌الشیخ را خنثی و عاملان آن را بازداشت کنند. وی افزود که اقدامات امنیتی ویژه‌ای برای حفظ امنیت مردم به اجرا گذاشته شده و از جمله کلیساهای مسیحیان قبطی در آستانه برگزاری مراسم زادروز عیسی مسیح براساس تقویم این فرقه در روز ۷ ژانویه، تحت حفاظت پلیس قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت کشور مصر با اعلام سه شماره تلفن ویژه، از مردم دعوت کرد تا "اقدامات مشکوک تروریستی" از جمله توسط گروه اخوان المسلمین را به آگاهی مراکز امنیتی برسانند.

درگیری و مقاومت اخوان المسلمین

اقدام دولت انتقالی مصر در تروریست نامیدن اخوان المسلمین نشانگر شکاف عقیدتی و سیاسی عمیقی در مصر است که به خصوص از زمان برکناری محمد مرسی به شکل ادامه درگیری بین طرفداران و مخالفان اسلامگرایان آشکارتر شده است. در حالیکه جمعی از مردم مخالف تسلط اسلامگرایان بر حکومت بوده و آنان را فاقد آگاهی و تخصص لازم در اداره امور کشور می‌دانند، این گروه‌ها با اتکا به چندین دهه تجربه تشکیلاتی، توانایی خود را در سازماندهی تظاهرات و به چالش خواندن دولت نشان داده‌اند.

Image caption طرفداران دولت و تصاویری از ناصر، سادات و عبدالفتاح السیسی و شعار وحدت ارتش و ملت

منابع خبری دولتی مصر گفته‌اند که از زمان برکناری محمد مرسی تا کنون، بیش از سیصد و پنجاه عضو ارتش و پلیس این کشور به دست مخالفان کشته شده‌اند در حالیکه سایر منابع از کشته شدن دست کم یکهزار تن در جریان تظاهرات اعتراضی علیه دولت انتقالی خبر داده و گفته اند که اکثر کشته شدگان، از اعضا و هواداران اخوان المسلمین بوده اند.

وزارت کشور مصر گفته است که براساس تصمیم اخیر دولت در مورد گروه اخوان المسلمین، شرکت در راهپیمایی، تبلیغ و پخش جزوه‌ها و نوارهای این گروه جرم محسوب می‌شود و مرتکبین ممکن است به دوره زندان تا پنج سال محکوم شوند.

با این وجود، به نظر نمی‌رسد که این تصمیم در جلوگیری از تظاهرات طرفداران اخوان المسلمین تاثیر چندانی گذاشته باشد و روز گذشته، بین گروهی از دانشجویان و دانش‌آموزان هوادار اخوان المسلمین و ساکنان یکی از محله‌های شهر قاهره برخورد خشونت آمیز روی داد.هواداران اخوان المسلمین در نظر داشتند در این محله راهپیمایی کنند.

به گفته پلیس قاهره، در این درگیری، دو طرف از تفنگ ساچمه‌زنی استفاده کردند که در نتیجه آن، یکی از طرفداران اخوان المسلمین جان خود را از دست داد و نیروهای امنیتی ناگزیر شدند برای جدا کردن دو طرف، گاز اشک آور به کار ببرند.

Image caption حامیان اخوان المسلمین خواستار نظام حکومتی مبتنی بر قوانین شرعی هستند

مقامات امنیتی مصر گفته‌اند که طی شبانه‌روز گذشته، شانزده نفر از فعالان طرفداران اخوان المسلمین به اتهام تلاش برای تبلیغ عقاید این گروه، پخش جزوات و تحریک مردم به خشونت علیه ارتش و پلیس در ایالت الشرقیه بازداشت شده‌اند و در سایر نقاط مصر نیز، ماموران امنیتی هجده نفر دیگر را به اتهامات مشابه دستگیر کرده‌اند.

با وجود ادامه تنش سیاسی در مصر، سخنگوی وزارت کشور تاکید کرده است که دولت انتقالی که از زمان برکناری محمد مرسی در ۳ ژوئیه قدرت را در دست داشته، همچنان به پیاده کردن برنامه زمانبندی شده خود برای بازگرداندن دموکراسی به کشور متعهد است.

وی افزوده است که در اواسط ماه آینده میلادی، متن پیشنهادی قانون اساسی جدید، با تاکید بر حراست از حقوق دموکراتیک مردم مصر، به همه‌پرسی گذاشته می‌شود و انتخابات ریاست جمهوری نیز طبق برنامه در سال آینده برگزار خواهد شد.

در حالیکه انتظار می‌رود در قانون اساسی جدید، تمهیداتی برای جلوگیری از تسلط اسلامگرایان و تلاش آنان برای استقرار یک حکومت دینی بر مصر پیش‌بینی شده باشد، برخی ناظران معتقدند که برخی از اسلامگرایان که در دستیابی به هدف‌های خود از طریق تسلط بر پارلمان و دولت مصر نا کام ماندند ممکن است در واکنش به چنین تمهیداتی، به افراطگرایی و خشونت روی آورند.

مطالب مرتبط