دولت سودان جنوبی با آتش‌بس فوری موافقت کرد

Image caption صدها هزار نفر در سودان جنوبی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند

رهبران کشورهای شرق آفریقا که در کنیا تشکیل جلسه داده‌اند، می‌گویند که دولت سودان جنوبی با آتش بس فوری موافقت کرده است.

رهبران این کشورها ضمن استقبال از تعهدی که دولت جمهوری سودان جنوبی برای برقراری آتش بس سپرده است، از ریک ماکار، رهبر شورشیان هم خواسته‌اند که متقابلا آتش بس را بپذیرد.

رهبران هشت کشور شرق آفریقا که بلوک ایگاد را تشکیل می دهند، برای یافتن راه حلی برای خشونت های جاری در سودان جنوبی در کنیا تشکیل جلسه داده‌اند.

نشست کنیا یک روز پس از دیدار سالوا کی‌یر، رئیس جمهوری سودان جنوبی با روسای جمهور کنیا و اتیوپی صورت می گیرد.

در همین حال سازمان ملل متحد گفته است که نیروهای جدید صلح‌بان قرار است طی ۴۸ ساعت آینده به سودان جنوبی برسند.

برخوردهای خشونت بار بین نیروهای حکومتی وفادار به رئیس جمهوری و نیروهای شورشی حامی معاون اول سابق او ،ریک ماکار، از ۱۲ روز پیش آغاز شده است.

در اثر این درگیری ها بیش از ۱۰۰ هزار نفر مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند و به گفته سازمان ملل متحد حدود ۶۰ هزار شهروند غیرنظامی هم به پایگاه‌های این سازمان در سودان جنوبی پناه برده‌اند.

تلاش برای برقراری صلح

رئیس جمهوری سودان جنوبی پیشتر با اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری کنیا و هایله ماریام دسالگن، نخست وزیر اتیوپی دیدار و گفتگو کرده بود.

نخست وزیر اتیوپی این مذاکرات را " بسیار سازنده و صادقانه " توصیف کرد.

چین هم که خریدار بیشترین میزان نفت سودان جنوبی است، نماینده ای به منطقه اعزام کرده است تا با طرف های درگیر وارد گفتگو شود.

اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری کنیا در آغاز مذاکرات بر سر بحران سودان جنوبی گفت:

" ما در ایگاد نخواهیم گذاشت دولت سودان جنوبی که با اصول دمکراتیک انتخاب شده است، سقوط کند. خشونت هیچگاه نتیجه خوب به دست نمی دهد و باعث خشونت بیشتر می شود."

در همین حال هیلده جانسون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سودان جنوبی روز پنجشنبه ۲۶ دسامبر(۵ دی) از رهبران سیاسی خواست تا " به صلح فرصت بدهند."

Image caption سالوا کی یر رئیس جمهوری سودان جنوبی با آتش بس فوری موافقت کرده است

هیلده جانسون در یک پیام ویدیوئی از جوبا، پایتخت سودان جنوبی افزود: " کشوری که بعد از ده ها سال درگیری و تلاش ساخته شده است اکنون در معرض خطر قرارگرفته است."

تصرف چاه‌های نفت

به گفته فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سودان جنوبی در شهر مالاکال و بور درگیری های شدیدی جریان دارد اما شهر بنتیو آرام تر شده است.

تدروس ادهانوم، وزیر خارجه اتیوپی گفته است که" فقط از راه مذاکرات می شود به یک راه حل برای بحران جاری سودان جنوبی دست یافت."

درگیری ها همچنین بر تولید نفت سودان جنوبی هم تاثیر گذاشته است.

۹۸ در صد از درآمد سودان جنوبی از طریق فروش نفت تامین می شود.

خانم هیلده جانسون، نماینده سازمان ملل متحد همچنین گفت که قبل از شروع درگیری های جاری، درون جنبش آزادی بخش مردم سودان تنش وجود داشت اما کسی تصور نمی‌کرد که چنین ابعاد گسترده‌ای پیدا کند.

در گیری ها پس از آن آغاز شد که سالوا کی‌یر، معاون اول سابق خود را که در اوایل تابستان برکنار کرده بود، به طراحی کودتا متهم کرد. اما آقای ماکار این اتهام را رد کرده و می‌گوید که این اتهامات تلاشی از سوی رئیس جمهوری سودان جنوبی برای از میان برداشتن رقبای سیاسی است.

مطالب مرتبط