ارتش ترکیه: وارد بحث‌های سیاسی نمی‌شویم

Image caption حزب عدالت و توسعه برای محدود کردن قدرت ارتش تلاش کرده است

ارتش ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که وارد "بحث‌های سیاسی" نخواهد شد.

این بیانیه پس از آن منتشر می‌شود که یکی از مشاوران رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر، گفته است که احتمال دارد رسوایی فساد مالی کنونی پیش‌‎درآمد کودتایی علیه دولت باشد.

با این حال ارتش گفته است از بحث‌های سیاسی دوری می‌کند و به انجام وظایف تعریف‌شده خود در قانون اساسی ادامه خواهد داد.

ارتش ترکیه تا به حال سه بار به کودتا دست زده است و در سال ١٩٩٧ هم دولت نجم‌الدین اربکان را به کناره‌گیری از قدرت واداشت.

دولت حزب عدالت و توسعه از زمان قدرت گرفتن در سال ٢٠٠٢ برای محدود کردن قدرت ارتش تلاش کرده و از جمله برخی فرماندهان و افسران ارشد را تحت تعقیب قضایی قرار داده است.

در پی رسوایی‌های اخیر مربوط به فساد مالی که به تغییرات گسترده در کابینه رجب‌ طیب اردوغان انجامیده است ارزش لیر ترکیه به طور چشمگیری سقوط کرده است.

دیوان عالی ترکیه یکی از بخشنامه‌های دولت را که پلیس را ملزم می‌کرد تحقیقات فساد را به مقام‌های بالاتر گزارش کنند، باطل کرده است.

سه نماینده مجلس ترکیه که از اعضای حزب حاکم بوده‌اند نیز امروز، پنج‌شنبه ۲۷ دسامبر، استعفا داده‌اند.

امروز همچنین پلیس ضدشورش با استفاده از ماشین‌های آب‌پاش مانع از تجمع معترضان در میدان تقسیم استانبول شد. معترضان خواهان استعفای آقای اردوغان هستند.

در پی به راه افتادن تحقیقی گسترده درباره رشوه در ترکیه شماری از مقام‌های دولتی، چهره‌های نزدیک به دولت و فرزندان دو وزیر دولت آقای اردوغان به دست داشتن در فساد متهم شده‌اند. آقای اردوغان این تحقیقات را به عنوان یک "بازی کثیف" علیه خود اعلام کرده است.

مطالب مرتبط