درگیری بین هوادران احزاب مخالف با پلیس در بنگلادش ۲ کشته داد

پلیس بنگلادش
Image caption بر اساس گزارشها پلیس در داکا برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گلوله‌های پلاستیکی و ماشینهای آب‌پاش استفاده کرده است

در درگیری بین هواداران احزاب مخالف و نیروهای امنیتی در داکا، پایتخت بنگلادش، ۲ نفر کشته شده‌اند.

این درگیرها حدود یک هفته پیش از انتخابات سراسری در این کشور، رخ داده است.

به گفته مقامات پلیس، معترضان ممنوعیت تظاهرات در کشور را نقض کرده‌اند.

مخالفان می‌خواهند که دولت شیخ حسینه واجد، نخست وزیر، در آستانه انتخابات کناره‌گیری کند و جای خود را به یک دولت موقت بدهد.

دولت با این درخواست معترضان مخالفت کرده است.

بر اساس گزارشها، پلیس در داکا برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گلوله‌های پلاستیکی و ماشینهای آب‌پاش استفاده کرده است.

گزارشها حاکیست که تظاهرکنندگان به سوی پلیس سنگ و بطری‌های آتش‌زا پرتاب کرده‌اند.

بیگم خالده ضیا، رهبر حزب اصلی مخالف بی‌ان‌پی، از حامیان خود خواسته بود تا در مخالفت با قانون اجتماعات در پایتخت جمع شوند و علیه انتخاباتی که وی آن را "مسخره" خوانده است، اعتراض کنند.

پلیس با هدف جلوگیری از خروج خانم ضیا از خانه‌اش برای ایراد سخنرانی در جمع تظاهر کنندگان، اطراف محل سکونت او را محاصره کرده است. اگرچه مقامات پلیس تاکید می‌کنند که او تحت حصر خانگی نیست.

او در اظهاراتی در جمع خبرنگاران گفت: "این دولت غیر قانونی و غیر‌دموکراتیک است و باید منحل شود."

احزاب مخالف از این نگران هستند که دولت کنونی عوامی لیگ به نخست وزیر شیخ حسینه واجد، در انتخابات تقلب کند و به همین دلیل آنها خواهان کناره‌گیری دولت از قدرت در آستانه انتخابات و تشکیل یک دولت موقت برای هموار کردن راه برگزاری یک انتخابات آزاد و دموکراتیک شده‌اند.

پیشتر و بر اساس قوانین کشور، در آستانه هر انتخابات سراسری دولت از قدرت کناره‌گیری می‌کرد و دولتی موقت راه را برای برگزاری انتخابات هموار می‌نمود. اما دولت کنونی خانم حسینه، این قانون را در سال ۲۰۱۱ میلادی لغو کرد.

مطالب مرتبط