نیویورک تایمز: القاعده مسئول اصلی حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی نبوده است

کنسولگری آمریکا در بنغازی
Image caption بر اثر حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ در بنغازی، کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا در لیبی کشته شد

نتیجه تحقیق نشریه آمریکایی نیویورک‌تایمز نشان داده است که شبکه القاعده در حمله سپتامبر سال ۲۰۱۲ به کنسولگری آمریکا در بنغازی در لیبی "به طور مستقیم" دخالت نداشته است.

این نشریه می‌گوید که یک گروه شبه‌نظامی اسلامی محلی عامل اصلی این حمله بوده است.

تحقیقات این نشریه بر اساس ماهها مصاحبه با ساکنان محلی آگاه به اتفاقات ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی و همچنین مقامات رسمی آمریکایی که در تحقیق جنایی این حادثه دخیل بوده‌اند، انجام شده است.

بر اثر حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲، کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا در لیبی کشته شد.

به جز آقای استیونز، سه آمریکایی دیگر هم در این ماجرا کشته شدند.

ابتدا مقامات آمریکایی اعلام کردند که این حمله پس از اعتراضات در برابر این کنسولگری علیه فیلم "بی گناهی مسلمانان" صورت گرفته است که مسلمانان معترض آن را توهین به پیامبر اسلام می دانستند.

در آن زمان، اعتراض‌ها به این فیلم در خاورمیانه و شمال آفریقا گسترش یافت و تظاهرکنندگان خشمگین بیرون از سفارتخانه‌های آمریکا در کشورهای این مناطق گردهم آمدند.

تحقیقات بعدی اینگونه نشان می‌داد که این واقعه از سوی شبه نظامیان محلی برنامه‌ریزی شده بود.

به دنبال این حادثه برخی از مقامات جمهوریخواه آمریکا، دولت باراک اوباما، رئیس جمهور، را متهم کردند که به دست داشت گروههای تروریستی در این حادثه اذعان نمی‌کند.

برخی از اعضای حزب جمهوریخواه آمریکا شبکه القاعده را به انجام این عملیات در سالگرد حمله ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ متهم کرده بودند.

اما اکنون گزارش نیویورک تایمز می‌گوید که حقیقت این حادثه "کمی تاریکتر" است. بر اساس این تحقیق حمله به کنسولگری "نه به دقت برنامه‌ریزی شده بود" و نه "کاملا ناگهانی" بوده است؛ اگرچه خشم از فیلم بی‌گناهی مسلمانان "به طور کل" این حمله را تشدید کرده است.

بر اساس تحقیقات این نشریه آمریکایی درباره حمله در بنغازی، "هیچ شواهدی مبنی بر اینکه القاعده و یا گروه‌های دیگر بین المللی نقشی در این حمله داشته‌اند"، بدست نیاورده است.

بسیاری از جمهورخواهان آمریکایی پس از این حادثه دولت آقای اوباما را متهم می‌کردند که به جای اذعان به یک حمله هدفمند تروریستی، اعتراضات به یک فیلم ضداسلامی را دلیل حمله خوانده است.

نتایج یک بررسی انجام شده از سوی وزارت خارجه آمریکا در دسامبر سال ۲۰۱۲ نشان می‌داد که حفاظت از این کنسولگری کافی نبوده است، اما هیچ "اطلاعات مشخص و خاصی" درباره وقوع چنین حمله ای در دست نبوده است.

بر اساس نتایج تحقیقات نیویورک تایمز این حمله از سوی افرادی انجام شده بود که از حمایتهای غرب در زمان اعتراضات علیه سرهنگ معمر قذافی، رهبر آن زمان لیبی، بهره مند شده بودند.

نیویورک تایمز می‌گوید "احمد ابو خطاله" از رهبران ستیزه جویان محلی، محور اصلی این حمله بوده است. او هرگونه دخالت در این حادثه را رد کرده است اگرچه شاهدان می‌گویند که در زمان حمله او "با آرامش" در بین جمعیت خشن گردهم آمده در اطراف کنسولگری قدم می‌زد. او متهم شده است که افراد مسلح محلی را در این حمله رهبری می‌کرد.

آمریکا در ماه اوت سال جاری (۴ ماه پیش)، آقای ابو خطاله را به دست داشت در این حادثه، متهم کرد. تعدادی دیگر نیز به دست داشتن در این حادثه متهم شده‌اند.

مطالب مرتبط