مردی که از مبارزه با فساد به وزارت رسید

آرویند کجریوال
Image caption آرویند کجریوال از مبارزه با فساد به مقام سروزیری دهلی رسید

آرویند کجریوال، سروزیر تازه دهلی، گفته است که ۱۰ روز فرصت می‌خواهد تا روشی را برای بررسی شکایات شهروندان دهلی ایجاد کند.

آقای کجریوال خطاب به افرادی که در محل اقامت او در دهلی جمع شده بودند تا شکایات خود را به وی بدهند، گفت که او پس از آنکه روش نظام‌مندی را برای رسیدگی به این تظلمات ایجاد کرد، آنها را تحویل خواهد گرفت.

وی تاکید کرد که دولتش تازه فقط چند روزی است که بر سر کار آمده و به چند روز وقت نیاز دارد تا سیستمی برای رسیدگی به شکایات ایجاد کند.

آقای کجریوال، یک کارمند پیشین دولت، روز شنبه ۲۸ دسامبر (۷دی) در مراسمی با شرکت هزاران تن از هوادارانش، در پارکی در شهر دهلی سوگند ادا کرد و اولین جلسه کابینه خود را تشکیل داد.

او قول داده است که فساد در ادارات و دیگر تشکیلات دولتی را ریشه‌کن کند.

آرویند کجریوال در اقدامی کاملا مغایر با سنت رایج، با اتوبوس به محل برگزاری مراسم سوگند خود رفت.

حزب "عام آدمی" توانست در انتخابات پارلمانی اخیر دهلی کرسیهای زیادی را کسب کند و خود آقای کجریوال موفق شد که کرسی شیلا دیکشیت، سروزیر سابق دهلی را از آن خود کند.

خانم دیکشیت که از حزب کنگره است، در سه دوره گذشته (۱۵ سال) سروزیر دهلی بود.

حزب "عام آدمی" در انتخابات مجلس محلی موفق به کسب ۲۸ کرسی پارلمانی شد. مجلس محلی دهلی دارای ۷۰ کرسی پارلمانی است.

حزب "عام آدمی" برای تشکیل دولت محلی در دهلی از حمایت حزب کنگره برخوردار است.

سروزیر تازه دهلی، در سال ۲۰۰۶ به دلیل خدمات اجتماعی خود و ابتکار مبارزه ضد فساد، جایزه "رامون مگسیسی‌" را ربود. جایزه مهمی که از آن به عنوان "جایزه نوبل آسیا" نام برده می‌شود.

او در سال ۱۹۶۸ در ایالت شرقی هاریانا در یک خانواده از طبقه متوسط به دنیا آمد.

آقای کجریوال تحصیلات عالی خود را در یکی از مهمترین موسسات عالی تکنولوژی هند (آی‌تی‌تی) به پایان رساند و موفق به اخذ درجه مهندسی مکانیک شد.

در سال ۱۹۹۲ وارد خدمت دولت شد اما در سال ۲۰۰۶ از مقام خود استعفا داد و یک سازمان غیردولتی تاسیس کرد تا تمام وقت خود را صرف مبارزه با عدم شفافیت دولت و بالابردن سطح آگاهی مردم در باره حق برخورداری از اطلاعات، کند.

Image caption بسیاری از هواداران آرویند کجریوال مردم عادی هستند و اسم حزب او هم "عام آدمی" (مردم معمولی)،است

او دو سال پیش کمپین ضد فساد در هند را تشکیل داد تا دولت هند را به بازنگری در قوانین ضد فساد مجبور کند. در دوم اکتبر ۲۰۱۲ در سالروز تولد مهاتما گاندی، آقای کجریوال حزب "عام آدمی" (مردم معمولی) را تشکیل داد.

مبارزه با فساد و تبعیض طبقاتی، رشوه‌گیری و کنترل تورم به عنوان اهداف اصلی این حزب معرفی شده است.

آرویند کجریوال پس از پیروزی حزبش گفت که مردم دهلی نشان دادند که می‌توان با صداقت وارد مبارزه شد و به پیروزی رسید.

او سپس افزود: "از امروز مردم وارد صحنه سیاست می‌شوند. رهبران فاسد روزهای شما به پایان خود نزدیک می‌شود."

حزب کنگره هند که پیش‌بینی کرده بود که حزب عام آدمی نمی تواند خشم مردم را تبدیل به رای کند، در این انتخابات شکست سختی خورد و فقط توانست ۸ کرسی پارلمانی به دست آورد.

مطالب مرتبط