استعفای نمایندگان سنی پارلمان عراق در اعتراض به حمله به مخالفان دولت

Image caption شهر رمادی شاهد برخوردهای خشونت باری بین نیروهای امنیتی عراق و سنی های معترض است

چهل و چهار نماینده از ائتلاف سیاستمداران سنی استعفا نامه خود را به پارلمان عراق ارائه دادند.

همزمان، به گفته پلیس و منابع پزشکی در درگیری های تازه بین نیروهای امنیتی عراق و مردان مسلح در شهر رمادی،مرکز استان انبار،چهار نفر کشته شده‌اند.

دیروز اقدام نیروهای عراقی در شهر رمادی، ، برای برچیدن چادر معترضان سنی ، به برخوردهای شدیدی منجرشد که در نتیجه آن ده نفر جان خود را ازدست دادند.

در یک کنفرانس خبری نمایندگان پارلمان از اتئلاف سیاستمداران سنی خواستار عقب نشینی ارتش و آزادی احمد العلوانی نماینده پارلمان شدند.

شنبه گذشته زمانی که پلیس و سربازان قصد داشتند احمد العلوانی، از منتقدین سرسخت دولت، را در خانه‌اش در شهر رمادی بازداشت کنند، درگیری شدیدی میان آنها و محافظان و اقوام آقای علوانی روی داد.

برادر آقای علوانی و ۳ محافظ او در این درگیری کشته و بیش از پنجاه نفر مجروح شدند.

علی موسوی سخنگوی نخست وزیر عراق گفته است که اقدام دیروز نیروهای امنیتی بدون هیچ گونه تلفاتی با موفقیت صورت گرفت زیرا که اعضای شبکه القاعده از کمپ معترضان گریختند و اکنون تحت تعقیب قراردارند. سخنان علی موسوی یادآور اتهامی است که نوری مالکی نخست وزیر عراق ۲۲ دسامبر بر سنی های معترض وارد آورد و گفت که محل تحصن خود را تبدیل به مقر دستگاه رهبری شبکه القاعده کرده اند.

سنی‌ها دولت نوری مالکی را به تبعیض علیه اقلیت سنی متهم کرده و می‌گویند که مقررات سخت ضد تروریستی به طور غیرعادلانه‌ای این اقلیت را هدف قرار داده است.

عراق صحنه درگیری‌های فرقه‌ای است. خشونت‌ها در این کشور به حدی افزایش یافته که سال گذشته خونبارترین سال عراق از ۲۰۰۸ تاکنون بوده است.

به گفته سازمان ملل متحد از ژانویه سال گذشته تاکنون بیش از هفت هزار غیرنظامی عراقی و ۹۵۰ تن از ماموران امنیتی این کشور کشته شده‌اند.

نوری مالکی نخست وزیر عراق گفته است که چادرهای معترضین به مقر القاعده تبدیل شده‌ و دستور به جمع آوری آنها را داده است.

مطالب مرتبط