جهان به استقبال ۲۰۱۴ رفت

سیدنی حق نشر عکس NA
Image caption سیدنی استرالیا چون سالهای گذشته یکی از باشکوه‌ترین آتش بازی‌ها را برای آغاز سال نو میلادی ترتیب داده بود

با تحویل سال نو میلادی، تقویم های دنیا رسما وارد سال ۲۰۱۴ شد. سالی که برای ملت‌ها در نقاط مختلف جهان با یک آرزوی مشترک (سالی خوب و پر از موفقیت و خوشحالی) آغاز می‌شود اما در ادامه آن تحولات متفاوتی در نقاط مختلف دنیا در پی خواهد داشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption اوکلند، نیوزلند یکی از نخستین شهرهای جهان بود که سال نو میلادی را آغاز کرد

مردم در اوکلند نیوزلند و سیدنی استرالیا از اولین گروه‌هایی بودند که لحظه تحویل سال را در نخستین کرانه‌های شرقی دنیا جشن گرفتند. آتش بازی‌های لحظه تحویل سال در سیدنی از معروف‌ترین جشن‌های سال نو است که هر سال صدها هزار نفر را از نقاط مختلف قاره اقیانوسیه به پایتخت استرالیا می‌آورد. همزمان با روی کار آمدن دولت جدید در این کشور که وعده اتخاذ سیاست‌های سختگیرانه برای پذیرش مهاجران و پناهندگان را چاشنی کارزارهای انتخابات تابستان گذشته کرده بود، سال ۲۰۱۴ ممکن است برای آن دسته از کسانی که استرالیا را برای اقامت دائم و خانه جدید خود انتخاب کرده‌اند، خیلی هم پر رنگ و لعاب چون آتش بازی‌های امشب سیدنی نباشد.

حق نشر عکس NA
Image caption سال نو میلادی در کره شمالی؛ از معدود لحظاتی که پیونگ یانگ با همسایه‌هایش هم آواز می‌شود

در ژاپن، چین و هنگ کنگ، مانند هر سال طبل‌های بزرگ آسیای شرقی به صدا در آمدند و با توجه به ادامه رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۳، شاید پیام این طبل‌ها، هشداری رساتر برای صاحبان اقتصاد در غرب دنیا محسوب شود.

حق نشر عکس EVN
Image caption برج خلیفه دوبی کانون بزرگترین آتش بازی به مناسبت سال نو میلادی بود

اما در دبی، بلندترین برج دنیا (برج خلیفه) کانون بزرگترین آتش بازی دنیا هم بود. آتش بازی‌ها در دوبی در لحظه تحویل سال نو در نواری به طول بیش از ۵۰ کیلومتر و با انفجار حدود ۴۰۰ هزار ترقه روی داد. از کارشناسان کتاب رکوردهای گینس هم دعوت شده بود تا با حضور در دبی رکورد جدیدی به نام این شهر مدرن در حاشیه خلیج فارس ثبت کنند. سال ۲۰۱۴ در خاورمیانه در حالی آغاز شده که بحران سوریه می‌رود تا وارد سومین سال خود شود و هنوز نشانه‌ای از توقف خونریزی‌ها در این کشور دیده نمی‌شود. امروز گزارش‌ها از شهر حلب از کشته شدن حدود ۵۰۰ نفر حکایت داشت که در جریان بمباران‌های بخش تحت کنترل مخالفان مسلح دولت جان خود را از دست دادند. همزمان در مصر هم مردم این کشور نگران "به خزان نشستن بهاری" هستند که بعد از پیروزی قیام آنها در فوریه ۲۰۱۱ با برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور قانونی این کشور موج نارضایتی و ناآرامی‌ها را به این سرزمین کهن بازگردانده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption برپایی جشن نور در لحظه تحویل سال نو میلادی بر فراز دیوار چین

در آفریقای جنوبی، این کشور نخستین سال بدون نلسون ماندلا را آغاز می‌کند. نابسامانی‌ها اقتصادی در این کشور آفریقایی، که با آغاز بحران جهانی اقتصاد تشدید هم شده است، کارشناسان را در ماههای اخیر نگران کرده است. برخی از آنها نسبت به احتمال افزایش نارضایتی‌ها (آن هم با طعم و بوی نژادی) در آفریقای جنوبی پس از ماندلا هشدار می‌دهند.

در لندن، ساعت بیگ بن همچون هر سال مهمترین زنگ خود را به صدا در آورد و حدود یک میلیون نفر از مردم بریتانیا در کنار گردشگران تنها در چند کیلومتری نصف النهار مبداء آغاز سال ۲۰۱۴ را جشن گرفتند. بریتانیا در سال جدید علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با مشکلات بر جای مانده از بحران جهانی اقتصاد، با مسائلی چون تلاش ها برای منفک شدن اسکاتلند و آغاز فعالیت‌های مقدماتی انتخاباتی احزاب برای دولت بعدی این کشور سر و کله خواهد زد.

حق نشر عکس Getty
Image caption در نیویورک، میدان تایمز برای صدها هزار نفر امشب حکم "نبض زمان" را دارد

در آمریکا، میدان تایمز نیویورک همچون سالهای اخیر، کانون اصلی جشن‌های سال نو است و صدها هزار زن و مرد از ساعات اولیه روز سه شنبه خود را به این نقطه از نیویورک رساندند که مبادا لحظه باز شدن توپ بزرگ را به ناچار از تلویزیون نظاره کنند. این جشن پر زرق و برق تنها در چند قدمی وال استریت روی می‌دهد که همچنان نبض اقتصاد جهان در آن می‌تپد و با وجود احساس تهدید بیشتر از ناحیه اقتصاد چین، در سال ۲۰۱۴ انتظار دارد تا به طور کامل از رکورد اقتصادی رهایی باید. همزمان اقتصاد آمریکا با به بهره برداری رسیدن بخش دیگری از منابع گازی و نفتی جدید در این کشور پهناور، می‌رود تا ضمن کسب استقلال انرژی در آینده نزدیک، آن بخش از دکترین نظامی - سیاسی خود را که همواره متاثر از موضوع انرژی بود، بازبینی کند.

آلبوم عکسی ببینید از جشن های سال نو میلادی در نقاط مختلف دنیا

و اما در ایران، اگر چه سال نو میلادی مبداء تقویم رسمی این کشور نیست، اما برای دولت تازه بر سر کار آمده حسن روحانی، سه ماه نخست سال ۲۰۱۴ فرصتی خواهد بود تا او و دیپلمات‌های دستگاه سیاست خارجی این کشور با ادامه گفتگوهای هسته‌ای با قدرت های جهان در قالب گروه ۵+۱، تلاش کنند تا شاید پیش از لحظه تحویل سال نو شمسی، برای خاتمه فشار تحریم‌ها بر اقتصاد نحیف شده ایران راه حلی بیابند.