نظرسنجی: مردم جهان چقدر نسبت به سال ۲۰۱۴ خوشبینند؟

با پایان گرفتن سال ۲۰۱۳ میلادی و آغاز سال نو، نتایج نظرسنجی هایی درباره میزان رضایت مردم کشورهای مختلف جهان از زندگی شان منتشر شده است. پل آدامز، گزارشگر امور جهانی بی بی سی، این نتایج را تحلیل کرده است:

از سال ۱۹۹۷ موسسه نظرسنجی وین/گالوپ اینترنشنال (Win/Gallup International) هر سال از مردم سرتاسر جهان سئوال کرده که آیا جهان به سمت بهتر شدن پیش می رود یا نه؟ آیا نتایج نظرسنجی پایان ۲۰۱۳ تصویر خوش‌بینانه تری از این موضوع ترسیم می کند؟

پاسخ این است که در سال جاری تغییر چندانی در پاسخ شرکت کنندگان در نظرسنجی به وجود نیامده است. متوسط رقم جهانی در این مورد از بالاترین میزان که در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ به دست آمد، پایین تر است، ولی روند رو به رشد میزان خرسندی مردم (روندی که از سال ۱۹۷۷ آغاز شده) کاملا روشن است.

حدود ۵۰ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی می گویند که سال ۲۰۱۴ بهتر از ۲۰۱۳ خواهد بود. آخرین باری که مردم سال بدتری را پیش بینی کردند، در نظر سنجی سال ۱۹۹۰ بود.

دکتر اعجاز گیلانی، معاون موسسه وین/گالوپ اینترنشنال، می گوید که کمرنگ تر شدن نقش دولت ها در زمینه های مختلف، به تدریج قدرت بیشتری را برای شهروندان عادی به همراه داشته است.

در مورد سیر نزولی ای که در نظرسنجی سال ۲۰۰۵ مشاهده می شود، باید گفت که در آن سال افزایش قیمت کالاهای مصرفی در اواسط دهه گذشته تاثیر زیادی بر میزان خوش بینی مردم گذاشت و بعدا از آن هم، در سال ۲۰۰۸، بحران اقتصادی جهانی شروع شد. باید به خاطر داشت که ۸۵ درصد از جمعیت جهان در مناطقی غیر از آمریکای شمالی و اروپا زندگی می کنند.

یک نکته دیگر این است که خوش بین بودن مردم درباره سال ۲۰۱۴ لزوما به مفهوم آن نیست که این سال با رونق اقتصادی همراه خواهد بود. البته طبق نتایج اعلام شدن توسط وین/گالوپ اینترنشنال، در سرتاسر جهان ۳۲ درصد از مردم فکر می کنند که اینطور است و ۳۰ درصد هم معتقدند که سال آینده با رونق اقتصادی همراه نخواهد بود.

تعداد بسیاری از مردم ترجیح می دهند که در کشور محل اقامت خودشان بمانند، ولی برای آن دسته از کسانی که به دنبال فرصت هایی در کشورهای دیگرند، استرالیا و کانادا به اندازه آمریکا محبوب است. "رویای آمریکایی" هنوز هم زنده است ولی کشش گذشته را ندارد. بحث بر سر موضوع مهاجران در آمریکا این تصور را ایجاد کرده که در آن کشور دیگر از تازه واردها مثل قبل استقبال نمی شود. در خاورمیانه و آفریقای شمالی رویدادهای پس از بهار عربی حس بی ثباتی ایجاد کرده، با این وجود تعداد زیادی از مردم نمی خواهند کشور خود را ترک کنند. در میان کسانی که ترجیح می دهند از کشورشان مهاجرت کنند، عربستان سعودی به عنوان کشور مقصد، محبوب تر از آمریکاست.

یک خبر بد دیگر برای برای آمریکا، که چندان هم تعجب آور نیست، آن است که دشمنی گسترده ای علیه این کشور در جهان به چشم می خورد. البته این موضوع در بعضی مناطق (مانند خاورمیانه و آفریقای شمالی) قابل پیش بینی است ولی در نقاط دیگر خیر. در اروپای شرقی ۳۲ درصد از شرکت کنندگان این حس را دارند. امکان دارد این رقم بالا تحت تاثیر سیاست های روسیه و اوکراین باشد، ولی در بیشتر کشورهای اروپای غربی هم رقم کسانی که حس دشمنی نسبت به آمریکا دارند نزدیک به ۲۰ درصد است.

در قاره آمریکا، دخالت ایالات متحده آمریکا در امور کشورها در دهه های گذشته میراثی منفی بر جای گذشته است. در مکزیک ۳۷ درصد و در کانادا ۱۷ درصد، با آمریکا مشکل دارند. حتی ۱۳ درصد از مردم خود ایالات متحده هم کشورشان را به عنوان یک تهدید تلقی می کنند.

پاکستان از این منظر در رده دوم قرار می گیرد که البته این موضوع با توجه به مسائل موجود در منطقه قابل توضیح است. ۱۵ درصد از جمعیت جهان در هند، که همسایه و دشمن شماره یک پاکستان محسوب می شود، زندگی می کنند.

تقریقا ۵۰ درصد از کسانی که در نظرسنجی شرکت کردند گفته اند که تغییری را انتظار ندارند، یا اینکه نخواستند پاسخ دهند. پرسش مطرح شده در این نظرسنجی، پرسشی است که مردم را به تامل وا می دارد. در بیشتر کشورهای مسلمان در مورد اینکه زنان (اگر به جای مردان حکومت می کردند) بهتر عمل می کردند، بدبینی زیادی به چشم می خورد.

در تایلند که نخست وزیر آن یک زن است، و همچنین ژاپن و کنیا به این موضوع به دیده شک نگاه می کنند. ولی در کشورهای آمریکای جنوبی از جمله در کلمبیا فکر می کنند که رهبری زنان، جهان را بهتر خواهد کرد.

در افغانستان که کشوری جنگ زده و محافظه کار است، در کمال تعجب تعداد کسانی که چنین فکر می کنند بیشتر از کسانی است که مخالف رهبری زنان هستند. در چین هم شوق بارزی برای تغییر دیده می شود.

تعداد شرکت کنندگان در نظرسنجی موسسه وین/گالوپ در مجموع ۶۷ هزار و ۸۰۶ نفر بوده است. گفتگو با این افراد در سپتامبر و دسامبر سال ۲۰۱۳ به صورت رو در رو، تلفنی یا آنلاین انجام شده است. میزان خطای آن ۳.۵ +/- درصد است. ارقام توسط جهانی با توجه به درصد جمعیت بزرگسال مورد سئوال در کشورهایی که در آنها نظرسنجی انجام شده، به دست آمده است.