شهروندان رومانی و بلغارستان اجازه کار بدون محدویت در بریتانیا را پیدا کردند

شهروندان رومانی و بلغارستان از امروز، اول ژانویه ۲۰۱۴، مجازند بدون هیچگونه محدودیتی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به کار مشغول شوند و زندگی کنند.

رومانی و بلغارستان هفت سال پیش به اتحادیه اروپا پیوستند.

کنترل‌ها و محدودیت‌هایی که بریتانیا و ۸ کشور اروپایی برای جلوگیری از مهاجرت گسترده شهروندان دیگر کشورهای عضو این اتحادیه اعمال می کردند، از امروز پایان می‌یابد.

بعضی از این کشورها از جمله بریتانیا نگران آنند که تعداد زیادی رومانیایی و بلغار وارد این کشور شوند. بریتانیا در سال ۲۰۰۷ این محدودیت ها را اعمال کرده بود.

به گفته مقامات بریتانیایی، این محدودیت‌ها قابل تمدید نیستند اما دسترسی به امکانات و مزایای دولتی برای تازه واردان محدود خواهد شد.

اما رومانی و بلغارستان می‌گویند شهروندانشان به صورت دسته جمعی مهاجرت نخواهند کرد و صحبت از "تهاجم" در این مورد، دور از ذهن است.

کارفرماهای بریتانیایی آگهی شغلی حدود ۵ هزار پست خالی را در وبسایت های اصلی شغل‌یابی رومانی منتشر کرده‌اند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در بخارست، پایتخت رومانی، می‌گوید خیلی از رومانیایی‌ها امیدوارند در خارج زندگی بهتری پیدا کنند اما کسی نمی داند چه تعدادی این کشور را ترک خواهند کرد.

شهروندان رومانی و بلغارستان در سال ۲۰۰۷ با پیوستن کشورهایشان به اتحادیه اروپا، اجازه یافتند بدون روادید به بریتانیا سفر کنند.

اما از آن زمان، تنها در صورتی اجازه کار در بریتانیا را داشته‌اند که یا خویش-فرما باشند، یا در بریتانیا به آنها پیشنهاد کار شده باشد و یا در پست‌های تخصصی که هیچیک از شهروندان بریتانیا نتوانند آن را پر کنند، مشغول شوند.

این محدودیت موقت قرار بود در سال ۲۰۱۲ پایان یابد اما دولت فعلی بریتانیا، از حزب محافظه‌کار، دو سال دیگر آن را تمدید کرد و اکنون نیز می‌گوید نمی‌تواند بدون آنکه تعهدات خود را در پیمان اتحادیه اروپا زیر پا بگذارد، باز هم آن را تمدید کند.

اما بیش از ۶۰ نماینده پارلمان بریتانیا خواهان تمدید این محدودیت‌ها به مدت پنج سال دیگر هستند و می‌گویند اقتصاد بریتانیا از بحران مالی سال ۲۰۰۸ هنوز به اندازه کافی بهبود پیدا نکرده که بتواند با ورود این مهاجران کنار بیاید. به گفته آنها، ورود افراد تازه، باعث کاهش خدمات عمومی می شود و فرصت‌های شغلی را برای بریتانیایی‌ها کم می‌کند.

دولت قبلی بریتانیا که دولت حزب کارگر بود، به خاطر کم برآورد کردن سطح مهاجرت از لهستان و هفت کشور دیگر شرق اروپا مورد انتقاد است. در سال ۲۰۰۴ که این کشورها به اتحادیه اروپا پیوستند، محدودیتی در مورد ورود آنان اعمال نشد.

اما اتاق بازرگانی لندن می‌گوید بیشتر اعضای آن معتقدند که ورود مهاجران به نفع اقتصاد پایتخت بریتانیاست.

مطالب مرتبط