طرفین درگیر در سودان جنوبی مذاکرات صلح را آغاز می‌کنند

Image caption از دو هفته پیش که درگیری ها در سودان جنوبی آغاز شده، بیش از هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند

میانجیگران اتیوپیایی که برای برقراری صلح در سودان جنوبی تلاش می‌کنند، هشدار داده‌اند که ادامه جنگ داخلی ممکن است نتیجه گفت‌وگوهای صلح را از بین ببرد. این گفت‌وگوها قرار است امروز، چهارشنبه اول ژانویه (۱۱ دی)، میان دولت و شورشیان آغاز شود.

طرفین درگیر پذیرفته اند که در مذاکرات شرکت کنند اما هنوز آتش بسی برقرار نشده است.

سازمان ملل متحد می‌گوید شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد در درگیری‌های سودان جنوبی، با غیرنظامیان و سربازان اسیر، بی رحمانه رفتار می‌شود.

سازمان ملل ابراز امیدواری کرده است که طرفین درگیری در مذاکرات صلح اتیوپی به توافقی دست یابند و راه برای برقراری فوری صلح هموار شود.

بارنابا ماریال بنجامین، وزیر امور خارجه سودان جنوبی به بی‌بی‌سی گفت که دولت تعدادی از اعضای ارتش را که مرتکب اینگونه قساوت‌ها شده اند، دستگیر کرده است.

جنگ در سودان جنوبی همچنان ادامه دارد و نیروهای وفادار به رهبر شورشیان، شهر استراتژیک بور را تصرف کرده‌اند.

از دو هفته پیش که درگیری‌ها در سودان جنوبی آغاز شده، بیش از هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند.

سران کشورهای آفریقای شرقی پیشتر به ری‌یک مچار، رهبر شورشیان هشدار داده بودند که اگر با سالوا کی‌یر، رییس جمهور سودان جنوبی مذاکره نکند، علیه او اقدام خواهند کرد. ری‌یک مچار قبلا معاون آقای کی‌یر بود اما شش ماه قبل از این مقام برکنار شد.

رئیس‌جمهور سودان جنوبی معاون سابق خود را به تلاش برای کودتا متهم می‌کند و سربازان وفادار به او را در ناآرامی‌ها مقصر می‌داند اما آقای مچار این ادعا را رد می‌کند.

سودان جنوبی جدیدترین کشور دنیا است، در مرکز آفریقا واقع شده و سرشار از منابع نفتی‌ است.

سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ از سودان جدا شد.

مطالب مرتبط