قضیه بابک زنجانی و از فعالیت بازماندن ترمینال مسافربری دوشنبه

ترمینال حق نشر عکس BBC World Service
Image caption طی دو هفته اخیر ترمینال مسافربری شهر دوشنبه از فعالیت بازمانده است

ترمینال اتوبوسهای مسافربری شهر دوشنبه طی دو هفته اخیر از فعالیت بازمانده و همه اتوبوسهای شرکت "Asian Express Terminal" به محل دیگر منتقل شده‌اند.

یک مسئول بخش اطلاع‌رسانی این شرکت که ترمینال به آن متعلق است، روز پنج‌شنبه‌ ۲ ژانویه به بی‌بی‌سی گفت: "به دلیل مطابق نبودن با هوای سرد تاجیکستان تا گرم شدن هوا این اتوبوسها کار نمی‌کنند."

دلیر عبدالله‌، سخنگوی گروه شرکتهای "کُنت هولدینگ" که شرکت "اِیشن اکسپرس" به آن وابسته است، خبر از فعالیت بازماندن ترمینال مسافربری شهر دوشنبه را تأیید کرد و گفت که کلیه اتوبوسها و تاکسیهای این شرکت از این جا به محل دیگر انتقال داده شده‌اند.

آقای عبدالله‌ دلیل این امر را تأسیس شرکت جدید "ایشن اکسپرس ترانسپورت" مربوط خواند که فعلاً مقرش در نزدیکی ساختمان نمایشگاه دستاوردهای اقتصادی پیشین در شهر دوشنبه واقع بوده و اتوبوس و تاکسیهای این شرکت نیز در همین جا نگهداری می‌شوند.

افزون بر این، این شرکت ۱۰۰ عدد از خودروهای "کیا اوپتیما" از کره جنوبی وارد کرده است که در هفته‌های آینده به عنوان تاکسی در خیابانهای شهر دوشنبه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گفته او، حالا اتوبوسهای این شرکت که ساخت شرکت آلمانی "مان" هستند، از جانب متخصصان آلمانی معاینه فنی شده و چرخهای آنها "با شرایط سرمای تاجیکستان مطابق" کرده می‌شوند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بابک زنجانی در مراسم افتتاح تذمینال مسافربری دوشنبه در کنار امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان حضور داشت

گفته می‌شود در این روزها تاکسیهای شرکت تازه تاسیس "ایشن اکسپرس ترانسپورت" در شهر دوشنبه فعالیت خواهد کرد و در روزهای آتی نیز اتوبوسهای این شرکت نیز فعال خواهند شد.

همزمان، مسئولان گروه شرکتهای "کُنت هولدینگ" تأکید کردند که متوقف شدن حرکت اتوبوسهای این شرکت به بازداشت بابک زنجانی، تاجر سرشناس ایرانی، ربطی ندارد. آقای زنجانی ۳۰ دسامبر "با توجه به مسائل و اتهامات وارده در هفته‌های اخیر" در ایران بازداشت شد.

این منابع گفتند که بانک سرمایه‌گذاری "کُنت"، شرکت "کُنت هولدینگ تاجیکستان" و "ایشن اکسپرس" از جانب بابک زنجانی تأسیس شده‌اند، ولی بعداً او سهام خود را به افراد دیگر فروخته است.

در عین حال، در سایت "kontholding.tj" آمده است که گروه شرکتهای "کُنت هولدینگ" در ماه فوریه سال ۲۰۱۲ تأسیس شده و در آن شرکتهای "کنت بانک"،"کنت الکترونیک"، "کنت بیلدینگ"، "کنت توریسم"، "کنت تریدینگ"، "ایشن اکسپرس ترمینال"، "ایشن اکسپرس ایرلاین" شامل هستند.

طبق اطلاع این منبع، رستم سعیدف، مدیر کل گروه شرکتهای "کُنت هولدینگ" محسوب می‌شود.

عبدالغفار قربانف، سخنگویی بانک ملی تاجیکستان، نیز خبرهای مبنی بر بازپس گرفتن مجوز کار بانک سرمایه‌گذاری "کُنت" را تکذیب کرد و گفت که در این زمینه هیچ گونه دستوری به این بانک وارد نشده است.

ضمناً، بانک سرمایه‌گذاری "کُنت" توسط شرکت "کنت هولدینگ" برای کارهای ترمیم و بازسازی ترمینال مسافربری شهر دوشنبه ۱۴۰ میلیون سامانی مصرف کرده است.

سهراب آی‌محمداف، مدیر کل شرکت هواپیمایی "ایشن اکسپرس ایرلاین" که گفته می‌شود با سرمایه بابک زنجانی تأسیس شده است، به خبرنگاران گفته، که این شرکت به آقای زنجانی و شرکتهای او ربطی ندارد.

Image caption گفته می‌شود بانک سرمایه‌گذاری "کنت"، شرکت "کنت هولدینگ" و "ایشن اکسپرس" در تاجیکستان از جانب بابک زنجانی تأسیس شده است

این در حالی است که در ماه اکتبر سال ۲۰۱۲ آقای آی‌محمداف در جمع خبرنگاران گفته بود که شرکت هواپیمایی "ایشن اکسپرس ایرلاین" به "کنت هولدینگ" بابک زنجانی تعلوق دارد.

این شرکت در سال ۲۰۰۷ تأسیس شده و چند هواپیمای مدرن ایرباس در اختیار دارد.

در همین حال، کارشناسان می‌گویند که ممکن است در پی تحریمهای آمریکا علیه شرکتهای بابک زنجانی به منظور جلوگیری از اثرات تحریمها اسامی مالکان رسمی شرکتهای او عوض شده‌اند.

از سوی دیگر، اسامی صاحبان برخی از شرکتهای "کنت هولدینگ" مخفی باقی مانده است.

از جمله، به هنگام بررسی موضوع معافیت شرکت "ایشن اکسپرس" از پرداخت عوارض گمرکی و مالیات در پارلمان تاجیکستان در ۱ اکتبر سال ۲۰۱۲ با وجود اصرار شکورجان ظهورف، رئیس مجلس نمایندگان، مسئولان وزارت مالیه اسامی صاحبان این شرکت را آشکار نکردند.

با این وجود، مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان شرکت "ایشن اکسپرس" را از پرداخت عوارض گمرکی و مالیات که در مجموع ۶.۵ میلیون سامانی یا بیش از یک میلیون دلار را تشکیل می‌داد، معاف کرده بود.

آن زمان برخی از کارشناسان حدس زده بودند که ممکن است در پشت این شرکت لابی یا حامیان نیرومندی در داخل حکومت تاجیکستان قرار دارند که با وجود شک و تردیدها در مورد شرکت "ایشن اکسپرس" پارلمان به دادن امتیازات مالی به آن وادار شده است.

معمولاً نامهای سهام داران و فعالیت مالی شرکتهای نزدیک به مقامات رده بالای دولت تاجیکستان افشا نمی‌شود و این موضوع حتی باعث نگرانی سازمانهای معتبر مالی بین‌المللی شده است.