جان کری برای تسریع روند مذاکرات صلح خاورمیانه وارد اسرائیل شد

بنیامین نتانیاهو
Image caption کری خواهد کوشید نتانیاهو را به نرمش در برابر خواست فلسطینیان ترغیب کند

وزیر امور خارجه آمریکا برای تسریع در روند صلح خاورمیانه وارد منطقه شده است.

روز پنجشنبه، ١٢ دی (٢ ژانویه)، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، برای ملاقات با مقامات اسرائیلی و فلسطینی وارد اسرائیل شد و در نظر دارد دو طرف را به تسریع در مذاکرات صلح ترغیب کند.

این دهمین سفر آقای کری به منطقه از زمان انتصاب او به سمت وزیر امور خارجه آمریکا در ماه مارس سال گذشته - حدود ۹ ماه - پیش است.

قرار است وزیر خارجه آمریکا تا ساعاتی دیگر با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ملاقات کند و طی چهار روز اقامت در منطقه، خواهد کوشید در دیدار با رهبران اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی، بر لزوم پیشرفت در روند صلح تاکید گذارد.

در ماه ژوئیه سال گذشته، اسرائیل و فلسطینیان پس از سه سال بار دیگر مذاکرات صلح را از سر گرفتند اما تا کنون نه نخست وزیر راستگرای اسرائیل و نه مقامات فلسطینی آمادگی لازم را برای مصالحه و نرمش از خود نشان نداده‌اند و به جای آن، یکدیگر را متهم کرده‌اند که به طور جدی در پی دستیابی به صلح نیستند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است که جان کری در نظر دارد در این سفر بکوشد در ماه‌های پایانی "فرصت زمانی" تعیین شده برای مذاکرات، موانع موجود بر سر همکاری جدی دو طرف را مرتفع کند.

Image caption فلسطینیان خواستار بازگشت تمامی اراضی اشغالی از جمله شرق بیت المقدس هستند

هنگام آغاز دور جدید مذاکرات در ماه ژوئیه سال گذشته، قرار شد این مذاکرات طی نه ماه - تا اواخر ماه آوریل سال جاری - به نتایج ملموسی در حل و فصل اختلافات عمده دو طرف برسد.

از نظر فلسطینیان، برقراری صلح تا تخلیه کلیه سرزمین‌هایی که در جریان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ١٩٦٧ به تصرف اسرائیل درآمده قابل قبول نیست. فلسطینیان به خصوص با ایجاد شهرک‌های یهودی نشین در این اراضی مخالف هستند و همچنین می‌خواهند شرق شهر بیت المقدس (اورشلیم) نیز به کشور مستقل فلسطینی واگذار شود.

در مقابل، دولت اسرائیل ضمن تاکید بر اینکه "اورشلیم یکپارچه" را پایتخت خود می‌داند، به توسعه شهرک‌های یهودی نشین مبادرت کرده و گفته است که پیش‌شرط برقراری صلح، اطمینان از امنیت اسرائیل است.

سفر آقای کری به منطقه دو روز پس از آن انجام می‌شود که دولت اسرائیل به نشانه حسن نیت نسبت به فلسطینیان، گروهی از زندانیان فلسطینی را که به اتهام ارتباط با عملیات خشونت آمیز علیه شهروندان اسرائیلی زندانی بودند، آزاد کرد و به سرزمین‌های فلسطینی فرستاد. اما در پی این اقدام، گزارش شد که دولت اسرائیل مجوز ایجاد ساختمان‌های جدید در اراضی اشغالی را صادر کرده است.

دولت آمریکا توسعه شهرک‌های یهودی نشین را یکی از موانع اصلی بر سر راه پیشرفت مذاکرات صلح دانسته است.

مطالب مرتبط