مسافران کشتی گرفتار در یخ‌های قطب جنوب نجات یافتند

Image caption کشتی روسی از بیش از یک هفته پیش در یخ‌های قطبی گرفتار آمده است

عملیات نجات مسافران یک کشتی تحقیقاتی گرفتار در یخ‌های قطبی با موفقیت پایان یافته است.

روز پنجشنبه، ١٢ دی (٢ ژانویه)، یک فروند هلی کوپتر سرانجام توانست روی یک قطعه یخ در کنار کشتی روسی آکادمیک شوکالسکی فرود آید و عملیات انتقال پنجاه و دو مسافر این کشتی را آغاز کند.

این کشتی از روز ٢٤ دسامبر در نقطه‌ای واقع در حدود یکصد و هشتاد کیلومتری شرق پایگاه دومون دورویل، متعلق به فرانسه، در میان یخ‌های قطب جنوب گرفتار شده و تلاش‌های قبلی برای نجات کشتی یا انتقال سرنشینان آن تا کنون نتیجه بخش نبود.

پیش از این، دو فروند یخ‌شکن برای گشودن مسیری برای حرکت کشتی به منطقه اعزام شده بودند اما به خاطر حرکت قطعات بزرگ یخ شناور در این مسیر، مجبور به بازگشت شدند.

اعزام هلی‌کوپتر نجات به محل روز سه شنبه اعلام شد اما به دلیل بارش سنگین باران، آغاز عملیات به صبح پنجشنبه موکول شد که بازهم به خاطر نامساعد بودن شرایط دریا، انجام نگرفت.

Image caption نجات مسافران کشتی آغاز شده است

سرانجام روز پنجشنبه در ساعات بعد از ظهر به وقت محلی، هلی‌کوپتر توانست در نزدیکی کشتی شوکالاسکی روی یخ بنشیند.

تصاویر ویدیوئی که سرنشینان کشتی از عملیات نجات برداشته‌اند برای رسانه های خبری ارسال شده است.

سازمان‌دهندگان این عملیات گفته‌اند که در هر پرواز هلی‌کوپتر، دوازده نفر از کشتی انتقال یافتند و با یک پرواز ٤٥ دقیقه‌ای، به محل امن رسیدند.

با تخلیه مسافران، بیست و دو خدمه شوکالسکی همچنان در کشتی باقی مانده‌اند تا با مساعد شدن شرایط منطقه، کشتی بتواند از این محل حرکت کند.

مقامات روسی گفته‌اند که آذوقه و ملزومات مورد نیاز خدمه به میزان کافی در کشتی وجود دارد و در شرایط فعلی، خطری آنان را تهدید نمی‌کند.

این کشتی در نظر داشت تا مسیری را دنبال کند که سر دوگلاس ماوسون، زمین شناس و کاشف قطبی استرالیایی، در سال های ١٩١١ تا ١٩١٤ پیموده بود.

ماوسون به مدت یک سال در این محل در محاصره یخ قرار گرفت و در این مدت، دو عضو گروه او جان خود را از دست دادند.

پژوهشگران در کشتی روسی همان آزمایش هایی را انجام می‌دادند که گروه ماوسون انجام داده بود تا با مقایسه نتیجه کار با نتایج کار او، سرعت ذوب یخ‌های اقیانوس منجمد جنوبی را تعیین کند.