پرویز مشرف در راه دادگاه به بیمارستان منتقل شده است

پرویز مشرف
Image caption پرویز مشرف که در چند اتهام دیگر نیز به حکم وثیقه آزاد است می‌گوید تمام اتهام ها علیه او با انگیزه سیاسی مطرح شده‌اند

پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق پاکستان، به "بیمارستان منتقل" شده است.

براساس گزارش رسانه‌های پاکستانی آقای مشرف که قرار بود امروز بر اساس دستور مقامات قضایی در جلسه دادگاهی در اسلام آباد، پایتخت، حاضر شود اما در مسیر عزیمت به دادگاه به بیمارستان انتقال یافت.

پیشتر وکلای آقای مشرف از مقامات دادگاه خواسته بودند تا موکلشان از حضور در جلسه محاکمه معاف شود، اما با این درخواست مخالفت شد.

براساس گزارش‌های رسیده از پاکستان، ژنرال مشرف هنگامی که عازم دادگاه بود "با مشکلات قلبی" روبرو شد و به همین دلیل به بیمارستان انتقال یافت.

آقای مشرف قرار بود دیروز (۱ ژانویه ۲۰۱۴) در ارتباط با پرونده اتهام به "خیانت" در دادگاه حاضر شود. اما در جلسه دادگاه حضور نیافت.

وکلای رئیس جمهور سابق پاکستان به دادگاه گفتند که وی به دلیل عدم امنیت کافی، قادر به حضور در دادگاه نبوده است. هفته گذشته هم جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اتهامی علیه پرویز مشرف پس از گزارش‌هایی درباره پیدا شدن مواد منفجره در مسیر راه اقامتگاه او به دادگاه، به تاخیر افتاده بود.

اتهام آقای مشرف به تصمیم او در سال ۲۰۰۷ برای تعلیق قانون اساسی و برقراری وضعیت اضطراری در کشور باز می‌گردد.

پرویز مشرف که در چند اتهام دیگر نیز به حکم وثیقه آزاد است می‌گوید تمام اتهام‌ها علیه او ساختگی بوده و با انگیزه سیاسی مطرح شده‌ است.

وی اولین رهبر سابق نظامی پاکستان است که به اتهام "خیانت" محاکمه می‌شود.

پیشتر درخواست آقای مشرف برای محاکمه در دادگاه نظامی رد شده بود.

وکلای آقای مشرف، استدلال کردند که موکلشان در سال ۲۰۰۷ فرمانده ارتش کشور بوده و تنها یک دادگاه نظامی صلاحیت بررسی اتهامات او را دارد، اما موفق به جلب موافقت دادگاه نشدند.

دادگاه عالی پاکستان درخواست وکلای آقای مشرف را رد کرد و اعتراضات آنها نسبت به انتصاب قضات و دادستان‌ها را نیز نپذیرفت.

وکلای آقای مشرف می‌گویند که موکل آنها نمی‌تواند محاکمه‌ای عادلانه در پاکستان داشته باشند. انور منصور از اعضای گروه وکلای مدافع آقای مشرف گفته است که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان نمی‌تواند "بی طرفی را رعایت کند."

'فرار نمی کنم'

پرویز مشرف که در سال ۱۹۹۹ و زمان نخست وزیری نواز شریف فرمانده ارتش پاکستان بود، در یک کودتای نظامی قدرت را در کشور به دست گرفت. پس از این کودتا آقای شریف مدتی در زندان بود و سپس از کشور خارج شد.

آقای مشرف تا سال ۲۰۰۸ که دولت منتخب او را مجبور به استعفا کرد، رییس جمهوری کشور باقی ماند و پس از کناره گیری از این سمت هم از کشور خارج شد.

در ماه مارس سال گذشته (۲۰۱۳) آقای مشرف در نهایت از تبعیدی خود خواسته به کشور بازگشت با این امید که بتواند رهبری حزب خود را در انتخابات به دست بگیرد اما صلاحیت او برای شرکت در انتخابات رد شد و در عوض، درگیر سلسله اتهاماتی مربوط به دوره حکومتش در پاکستان شد.

آقای مشرف همواره از نحوه مدیریت خود در ۹ سال ریاست جمهوری‌اش دفاع کرده و گفته "هر کاری که کردم برای رفاه و بهبود وضع پاکستان و مردمش بود، من با اتهاماتم رو به رو می شوم و قصد فرار ندارم."

برخی از ناظران می‌گویند که بسیاری از شهروندان پاکستان بر این عقیده‌اند که دولت کنونی به رهبری نواز شریف در نظر دارد از محاکمه آقای مشرف برای منحرف کردن افکار عمومی از مشکلات کشور بویژه مسایل اقتصادی، بهره‌برداری کند.

مطالب مرتبط