ارتش الکترونیکی سوریه اسکایپ را هک کرد

هک اسکایپ حق نشر عکس SKYPE
Image caption هکر در سایت اسکایپ به کاربران هشدار داده که این سرویس امن نیست

یک گروه که خود را ارتش الکترونیکی سوریه می‌نامد، بخش‌هایی از سایت اسکایپ را هک کرده است.

این گروه در صفحه وبلاگ سایت اسکایپ به کاربران هشدار داده‌ که از سرویس‌های ایمیل مایکروسافت استفاده نکنند. مایکروسافت مالک اسکایپ است.

ارتش الکترونیکی سوریه ادعا کرده که مایکروسافت اطلاعات حساب‌های کاربران را مانیتور می‌کند و در اختیار حکومت‌ها می‌گذارد.

این ماجرا پس از افشای شنود مکالمات تلفنی توسط آژانس امنیت ملی آمریکا اتفاق می‌افتد.

ارتش الکترونیکی سوریه در توییتر اسکایپ و همین‌طور وبلاگ این سایت نوشته است: "از سرویس‌های ایمیل مایکروسافت (هات‌میل و اوت‌لوک) استفاده نکنید. آن‌ها حساب‌های شما را مانیتور می‌کنند و اطلاعاتتان را به حکومت‌ها می‌فروشند."

در حال حاضر اسکایپ این پیام‌ها را از سایت خود حذف کرده است.

شرکت اسکایپ هک شدن این شبکه را تایید کرده اما گفته که اطلاعات کاربران لو نرفته است.

ارتش الکترونیکی سوریه می‌گوید از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه حمایت می‌کند.

این گروه به تازگی به سایت روزنامه نیویورک‌تایمز و توییتر حمله سایبری کرده و همچنین تلاش کرده رسانه‌های دیگر مانند بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان و گاردین را هک کند.

نگرانی از شنود

سال گذشته ادوارد اسنودن اسنادی را افشا کرد که نشان می‌داد آژانس امنیت ملی آمریکا برنامه‌ای را برای جمع آوری و تحت نظر گرفتن اطلاعات افراد در دست اجرا داشته است.

براساس این افشاگری، دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا به سرور ۹ شرکت بزرگ از جمله مایکروسافت، یاهو، گوگل، فیسبوک، اسکایپ، یوتیوب، اپل دسترسی داشته‌اند.

روزنامه گاردین در گزارش خود نوشته بود که بیشتر سرویس‌های مهم مایکروسافت از جمله ایمیل هات‌میل و اوت‌لوک و اسکایپ هم در این برنامه مورد نفوذ قرار گرفته بودند.

تغییرات تازه در شبکه تلفنی و مخابراتی اسکایپ بعضی از کاربران را نگران دستکاری اطلاعات توسط این شبکه کرده بود. اما شرکت خدمات تلفن، ویدیو و پیام آنلاین اسکایپ اتهام تغییر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود را برای دادن دسترسی آسان‌تر مکالمات اعضایش به پلیس و دیگر ماموران امنیتی رد کرده بود.