آوارگان جنگی آفریقای مرکزی 'دو برابر' شده‌اند

Image caption اوایل هفته جاری، سازمان ملل متحد هشدار داده بود که درگیری‌ها در این منطقه بسیار "خشن‌تر" شده و دو طرف درگیر اکنون با کشتن کودکان و بریدن سر و اعضای بدن آنها از یکدیگر انتقام می‌گیرند

سازمان ملل متحد در آماری جدید اعلام کرده تعداد افرادی که در جمهوری آفریقای مرکزی ناچار به ترک خانه و جابجایی شده اند، از ماه دسامبر گذشته به ۹۳۵ هزار نفر رسیده است.

حدود ۵۰۰ هزار نفر از این آوارگان، ساکنان شهر بانگویی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی‌اند که در هفته‌های اخیر با بالا گرفتن درگیری‌ها میان مسلمانان و مسیحیان، خانه‌های خود را به اجبار ترک کرده‌اند.

سازمان ملل متحد همچنین هشدار داده که با بالاگرفتن درگیری‌ها، رساندن کمک‌های ضروری به آوارگان بسیار دشوار شده است.

پس از کودتای سال گذشته در این کشور، میشل جوتودیا که پیش‌تر رهبر شورشیان مسلمان (سلکا) بود به قدرت رسید و فرانسوآ بوزیزه، رئیس جمهوری مسیحی را به ترک کشور واداشت.

پس از این رویداد، اتحادیه کشورهای آفریقایی ۴۰۰۰ نیروی نظامی به این کشور گسیل داشت و همزمان فرانسه که روزگاری آفریقای مرکزی را به عنوان مستعمره در اختیار داشت، حدود ۱۶۰۰ نیروی نظامی به این کشور اعزام کرد.

اما اکنون با افزایش خونریزی‌ها، بیشتر دولت‌های خارجی مشغول فراخواندن و تخلیه شهروندان خود از خاک این کشور آفریقایی هستند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید غارتگری، حمله شبه نظامیان مسلح به اردوگاه‌های پناهندگان و افزایش درگیری ها، روند کمک رسانی به آوارگان این جنگ داخلی را "بسیار محدود" کرده است.

"کارمندان ما (سازمان ملل متحد) گزارش کرده اند که مردم از ترس مورد حمله قرار گرفتن در میان درختان و مرغزارها پنهان شده اند."

Image caption سازمان ملل متحد هشدار داده با بالاگرفتن درگیری‌ها، رساندن کمک‌های ضروری به آوارگان بسیار دشوار شده است

این نهاد بین المللی گزارش کرده که تنها ظرف هفته گذشته تعداد پناهجویان در کمپ آوارگان فردوگاه بانگویی دو برابر شده و به ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

سازمان ملل متحد خواستار اعزام فوری نیروهای بیشتر نظامی به این منطقه شده است. گفته می‌شود نیروهای نظامی فرانسوی و نظامیان اعزامی از سوی اتحادیه آفریقا قادر به تامین امنیت پروازها و کاروان‌های کمک رسانی سازمان ملل متحد نیستند.

این نهاد بین المللی همچنین برای اجرای یک طرح ضربتی ۱۰۰ روزکمک رسانی خواستار ۱۵۲ میلیون دلار بودجه شده است.

سازمان پزشکان بدون مرز هم اعلام کرده که در دو روز گذشته ناچار به کاهش چشمگیر خدمات درمانی خود در کمپ فرودگاه بانگویی شده است. این نهاد مستقل بین المللی تنها یاری رسان خدمات پزشکی در بانگویی، پایتخت کشور و مرکز اصلی درگیری‌ها است.

اوایل هفته جاری، سازمان ملل متحد هشدار داده بود که درگیری‎ها در این منطقه بسیار "خشن‌تر" شده و دو طرف درگیر اکنون با کشتن کودکان و بریدن سر و اعضای بدن آنها از یکدیگر انتقام می‌گیرند.

مطالب مرتبط