مذاکره مستقیم دولت و مخالفان سودان جنوبی به تعویق افتاد

Image caption درگیری‌‌ها میان طرفداران رییس جمهور و معاون سابق او در جریان است

درگیری‌ها در سودان جنوبی ادامه دارد و گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت و مخالفان دولت این کشور در آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی، به تعویق افتاده است. پیشتر اعلام شده بود که دو طرف امروز رو در رو گفت‌وگو می‌کنند.

طرفین درگیری روز جمعه جداگانه با میانجیگران منطقه‌ای دیدار کردند. هدف از این ‌گفت‌وگوها، پایان دادن به سه هفته خشونت در جدیدترین کشور جهان است.

این خشونت‌ها بیش از یک هزار کشته بر جای گذاشته است و بیش از ۱۸۰ هزار نفر را آواره کرده است.

درگیری‌ در سودان جنوبی میان طرفداران سالوا کی‌یر، رییس جمهور و طرفداران ری‌یک مچار، معاون سابق او در جریان است.

آمریکا بخش اعظم کارکنان سفارت خود را از جوبا، پایتخت سودان جنوبی خارج کرده است اما گفته است که همچنان خود را به کمک برای پایان دادن به خشونت ها متعهد می‌داند.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: "با آنکه ما تعداد کارکنان سفارت آمریکا را در جوبا کاهش داده‌ایم، عمیقا و به طور فعال به حمایت از تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای پایان دادن به خشونت‌های سودان جنوبی ادامه می‌دهیم."

روز جمعه نیز درگیری در اطراف شهر بور ادامه داشت. نیروهای وفادار به سالوا کی‌یر، رییس جمهور سودان جنوبی تلاش دارند این شهر را از طرفداران معاون سابق او، ری‌یک مچار پس بگیرند. بور چندین بار میان نیروهای دو طرف دست به دست شده است.

ری‌یک مچار شش ماه قبل از مقام معاونت رییس جمهور سودان جنوبی برکنار شد.

رئیس‌جمهور سودان جنوبی معاون سابق خود را به تلاش برای کودتا متهم می‌کند و نیروهای مسلح وفادار به او را در ناآرامی‌ها مقصر می‌داند اما آقای مچار این ادعا را رد می‌کند.

سودان جنوبی جدیدترین کشور دنیا است، در مرکز آفریقا واقع شده و سرشار از منابع نفتی‌ است.

سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ از سودان جدا شد.

مطالب مرتبط