اسرائیل ترور افراد مرتبط با انفجار در مراکز یهودیان آرژانتین را تکذیب کرد

Image caption در سال ۱۹۹۴، ساختمان یهودیان آرژانتین (آمیا) در بوئنوس‌آیرس هدف بمب‌گذاری قرار گرفت

اسرائیل ادعاهای مطرح شده از سوی یکی از مقامات سابق این کشور را مبنی بر این که اکثر افراد مرتبط با بمب‌گذاری در مراکز یهودیان در آرژانتین در دهه ۱۹۹۰ میلادی به قتل رسیده اند، تکذیب کرده است.

در همین رابطه سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل ادعاهای مطرح شده از سوی اسحاق آویران، سفیر پیشین اسرائیل در آرژانتین را "کاملا بی معنی" توصیف کرده است.

آقای آویران روز پنج‌شنبه (۲ ژانویه) در مصاحبه ای با خبرگزاری یهودیان آرژانتین-ای جی ان- گفته بود که اسرائیل توانسته اکثر کسانی را که پشت حملات خونین به سفارت اسرائیل و یک مرکز فرهنگی یهودیان در آرژانتین بودند، به قتل برساند.

این مقام اسرائیلی همچنین گفته بود: "اکثریت افراد مسئول این اقدامات، دیگر در این دنیا نیستند، و ما خودمان ترتیب کار را دادیم." وی از افراد خاصی در این مورد نام نبرده و مشخص نکرده بود که ملیت آنها چه بوده و به چه صورت کشته شده‌اند.

در مارس سال ۱۹۹۲ یک خودروی بمب‌گذاری شده در برابر سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین منفجر شد که بیست نفر در جریان آن کشته و بیش از دویست نفر هم مجروح شدند.

در انفجار شدیدتری در ژوئیه سال ۱۹۹۴، ساختمان مرکز یهودیان اسرائیل و آرژانتین (آمیا) در بوئنوس‌آیرس هدف بمب گذاری قرار گرفت که در اثر آن ۸۵ نفر کشته و سیصد نفر زخمی شدند.

در پی انفجار در مرکز فرهنگی یهودیان، گروه جهاد اسلامی که یک سازمان تندرو فلسطینی است، مسئولیت بمب‌گذاری را برعهده گرفت.

مطالب مرتبط