زمستان در آمریکا و کانادا 'رکورد می‌شکند'

بارش برف و کاهش دما در بخش‌های وسیعی از آمریکا و کانادا

با ادامه بارش برف و کاهش دما در بخش‌های وسیعی از آمریکا و کانادا، کارشناسان هواشناسی انتظار دارند که رکورد سرما در این مناطق شکسته شود.

طوفان زمستانی که همین حالا هم بخش‌های وسیعی از شمال شرق آمریکا و استان‌های شرقی کانادا را سفیدپوش کرده، اکنون به سمت غرب و ایالت‌های میان-شمالی و غرب-میانه آمریکا در حرکت است.

هواشناسان پیش‌بینی می‌کنند که سرمای هوا در بعضی از ایالت‌ها چون داکوتای‌جنوبی به منفی ۵۰ درجه سلسیوس برسد.

مقام‌های محلی در بسیاری از مناطق به مردم هشدار داده‌اند که در خانه بمانند تا ضمن حفظ سلامت خود، به برف‌روبان اجازه تردد دهند.

سازمان هواشناسی آمریکا در اطلاعیه‌ای اعلام کرده: "احتمالا سردترین زمستان که سالها شاهد آن نبوده‌ایم، اکنون علاوه بر کرانه‌های شرقی اقیانوس اطلس به بخش‌های میان-شمالی و غرب کشور هم سرایت خواهد کرد."

Image caption در ایالت نیوجرسی هزاران خودرو زیر برف سنگین مدفون شدند

ایالت‌های اوهایو، داکوتای‌جنوبی و ایلینوی مناطقی هستند که انتظار می‌رود از روز شنبه (چهارم ژانویه) تا روز سه شنبه بیشتر تحت تاثیر این طوفان زمستانی قرار گیرند. بخش‌های شمال شرقی آمریکا هم که از روز چهارشنبه شاهد بارش برف و برودت ناگهانی هوا بوده اند، همچنان تحت تاثیر این شرایط جوی خواهند بود.

Image caption شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی به حالت نیمه تعطیل درآمده است

شمار کشته شدگان این طوفان سرد به ۱۶ نفر رسیده است. تعداد پروازهای لغو شده در روز شنبه (چهارم ژانویه) یک هزار و ۲۰۰ پرواز اعلام شده که با احتساب ۴۰۰۰ هزار پرواز لغو شده از روز چهارشنبه به بعد، شمار آنها به بیش از ۵ هزار می‌رسد.

در کانادا، شهرهای تورنتو با ثبت ۲۹ درجه زیر صفر و کبک با منهای ۳۸ درجه سلسیوس سردترین روزها در ۲۰ سال گذشته را سپری می‌کنند.

مطالب مرتبط