وزیر دارایی بریتانیا: کشور هنوز نیاز به کاهش میلیاردی هزینه‌ها دارد

پوند بریتانیا
Image caption نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا هشدار داده است که "کاهش هزینه‌ نباید صرفا به خاطر کاهش هزینه‌ باشد

جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا، هشدار داده است که دولت این کشور پس از انتخابات عمومی سال آینده میلادی هم باید ۲۵ میلیارد پوند (نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار) در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کند.

به گفته آقای آزبورن، ۱۲ میلیارد پوند (۱۹ میلیارد دلار) از این کاهش، از بودجه هزینه‌های تامین اجتماعی خواهد بود.

وزیر دارایی بریتانیا که در بیرمنگام سخنرانی می‌کرد، گفت که اقتصاد این کشور تا رسیدن به شرایط مساعد راهی طولانی در پیش دارد.

وی گفت که قطع کمک هزینه مسکن برای افراد زیر ۲۵ سال و اعمال محدودیت بر کمک هزینه مسکن افرادی که بالای ۶۵ هزار پوند در سال (حدود ۱۰۰ هزار دلار) در آمد دارند، از جمله روشهای احتمالی کاهش در بودجه خدمات تامین اجتماعی خواهد بود.

این درحالی است که نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا هشدار داده است که "کاهش هزینه نبایستی صرفا به خاطر کاهش هزینه باشد."

آقای کلگ رهبر حزب "لیبرال دموکرات" است که همراه با حزب محافظه کار به رهبری نخست وزیر، دولت ائتلافی بریتانیا را تشکیل داده است.

آقای کلگ گفته است که حزب او و شریک ائتلافی‌اش بر سر ایجاد توازن در هزینه‌ها و بودجه کشور اختلاف نظر دارند.

به گفته نیک رابینسون، سردبیر سیاسی بی‌بی‌سی، اظهارات وزیر دارایی بریتانیا در آستانه انتخابات سراسری کشور در سال ۲۰۱۵ هم نگاه به مسایل اقتصادی دارد و هم سیاسی.

به گفته آقای رابینسون، وزیر دارایی بریتانیا تلاش دارد تا با این سخنان کف مباحث سیاسی در کشور را درخصوص مسایل اقتصادی و آنهم در آستانه انتخابات آینده تعیین کند. اگر حزب مخالف کارگر از نظرات وی حمایت نکند، او این حزب را به نادیده گرفتن کسری بودجه در برنامه‌هایش و یا تصمیم به افزایش مالیت ها متهم خواهد کرد.