بحران در سوادن جنوبی، رئیس جمهوری سودان به جوبا می‌رود

رسانه دولتی سودان اعلام کرد عمرالبشیر، رئیس جمهوری سودان برای گفت و گو در خصوص بحران سودان جنوبی امروز دوشنبه ۶ ژانویه به جوبا می‌رود تا با سالوا کی‌یر، رئیس جمهوری سودان جنوبی دیدار کند.

اما جزئیات بیشتری از این دیدار منتشر نشده است.

درگیری‌ها در سودان جنوبی ادامه دارد و گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت و مخالفان دولت این کشور در آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی، تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

درگیری‌ در سودان جنوبی میان طرفداران سالوا کی‌یر، رییس جمهور و طرفداران ری‌یک مچار، معاون سابق او در جریان است.

از زمان آغاز این درگیری‌ها در ۱۵ دسامبر دست کم بیش از ۱۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

راه حال صلح آمیز

این ناآرامی‌ها از زمانی آغاز شد که رئیس‌جمهور سودان جنوبی معاون سابق خود را به تلاش برای کودتا متهم کرده و نیروهای مسلح وفادار به او را در ناآرامی‌ها مقصر می‌داند اما آقای مچار، معاون سابق رئیس جمهوری سودان جنوبی این ادعا را رد می‌کند.

بیش از ۲۰۰ هزار نفر در این درگیری‌ها آوارده شده‌اند.

به گزارش فرانس پرس، پیشتر سخنگوی وزارت امورخارجه سودان در خارطوم گفته بود که کشورش امیدوار است تا "ادامه روند سیاسی با هدف پیدا کردن راه حال مسالمت آمیز در درگیری‌های سودان جنوبی" را ببیند.

تاخیر

مذاکرات برای دستیابی به آتش بس میان نیروهای دولتی و شورشیان در سودان جنوبی در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی از روز جمعه آغاز شده، براساس گزارش‌ها نمایندگانی از دولت و شورشیان با میانجی گران مذاکراتی انجام دادند، اما گفته شده که هنوز ملاقات مستقیمی بین نمایندگان دو طرف درگیری صورت نگرفته است.

علیرغم انجام این مذاکرات هنوز نشانه ای از خاتمه درگیری ها بین حامیان سالوا کی‌یر، رئیس جمهور سودان جنوبی و ری یک مچار، رهبر شورشیان دیده نمی شود.

سودان جنوبی که جدیدترین کشور دنیا است در مرکز آفریقا واقع شده و سرشار از منابع نفتی است.

سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ از سودان جدا شد.