روسیه تدابیر امنیتی المپیک زمستانی سوچی را تشدید می‌کند

Image caption بزرگ‌ترین نگرانی، تهدید حمله پیکارجویان اسلامگرای حاضر در منطقه قفقاز شمالی در حین بازی‌ها است

روسیه برای تامین امنیت المپیک زمستانی سوچی، یکی از بزرگ‌ترین عملیات امنیتی در تاریخ برگزاری این بازی‌ها را به اجرا گذاشته است.

مقام‌های روسیه بیش از سی هزار مامور پلیس و نیروهای وزارت کشور را به این منطقه در ساحل دریای سیاه اعزام کرده‌اند.

بزرگ‌ترین نگرانی در زمان باقی‌مانده تا شروع بازی‌های زمستانی، خطر حمله پیکارجویان اسلامگرای فعال در منطقه قفقاز شمالی است.

استیون روزنبرگ، خبرنگار بی بی سی در مسکو می‌گوید که بمبگذاری اخیر در ولگوگراد که جان ده‌ها نفر را گرفت، باعث بروز نگرانی‌هایی شده است.

دوکو عمروف، رهبر شورشیان چچن که در روسیه تحت تعقیب است از جنگجویان خود خواسته است تا المپیک زمستانی را هدف قرار دهند.

ولادیمیر پوچکوف، وزیر شرایط اضطراری در دولت روسیه گفته است که از امروز هفتم ژانویه، تمام یگان‌های مسئول حفظ امنیت مهمانان در حین بازی‌ها، در وضعیت آماده‌باش عملیاتی قرار می‌گیرند.

مقام‌های روسیه برای تامین امنیت المپیک دو منطقه امنیتی ایجاد می‌کنند.

"منطقه کنترل شده" در نزدیکی محل برگزاری بازی‌ها واقع شده و دسترسی به این منطقه تنها برای افرادی مسیر خواهد بود که بلیط و کارت شناسایی ویژه برای آنان صادر شده است. "منطقه ممنوعه" مناطق بزرگ‌تر اطراف سوچی را در بر خواهد گرفت.

خودروهایی که در همین منطقه ثبت نشده و مجوز ویژه نداشته باشند، اجازه رفت و آمد در شهر را نخواهند داشت. فروش مواد منفجره، مهمات و سلاح گرم نیز ممنوع خواهد بود.

مقررات تازه امنیتی علاوه بر محدودیت‌هایی است که مقامات روسیه سال پیش اعلام کرده بودند.

طبق آن محدودیت‌ها، در حین انجام بازی‌ها، برپایی تظاهرات در محوطه بازی‌ها ممنوع خواهد بود. البته مقامات روسیه اخیرا اعلام کردند که در صورت کسب مجوز، اجازه چنین تظاهراتی را خواهند داد.

تصویب قانون ممنوع شدن تبلیغات همجنسگرایی در روسیه باعث شده تا گروهی عمدتا در کشورهای غربی خواهان تحریم این بازی‌ها شوند. سران چندین کشور غربی هم گفته‌اند که در اعتراض به تبعیض علیه همجنسگرایان، در مراسم افتتاحیه این بازی‌ها شرکت نخواهند کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفته است که همجنسگراها مانند سایر مردم هستند و از حقوق و آزادی کامل برخوردارند.

مطالب مرتبط