موج سرما در آمریکا 'تهدید جانی' توصیف شد

Image caption سرمای شدید زندگی عادی را در برخی نقاط آمریکا مختل کرده است

سرمای شدید قطبی از نواحی شمالی ایالات متحده به سوی جنوب این کشور گسترش یافته است.

با نفوذ موج سرما به نواحی جنوبی‌تر آمریکا، دمای هوا در شهرهای نیویورک و واشنگتن به شدت کاهش یافته و فرماندار ایالات نیویورک دستور داده است برای جلوگیری از حوادث ناشی از سرمای هوا، بزرگراه‍های این ایالات به روی رفت و آمد بسته شود.

سرمای شدید بسیاری از سازمان‌های تجاری و مدارس را بسته و برنامه پرواز هواپیماها در بسیاری از نقاط آمریکا را مختل کرده است.

مقامات آمریکایی سرمای هوا را "تهدید جانی" توصیف کرده و از ساکنان مناطقی که با افت شدید دما مواجه هستند خواسته‌اند تا حتی الامکان از خانه‌ها خارج نشوند و برای مقابله با شرایط پیش‌بینی نشده، مواد غذایی کافی ذخیره کنند.

روز گذشته، سرمای هوا در یکی از شهرهای ایالت مینه‌سوتا به سی و هشت درجه زیر صفر رسید در حالیکه وزش گردباد قطبی باعث می‌شد که سرمای بیشتری تا حد پنجاه درجه زیر صفر احساس شود.

کاهش دما، که بخش‌هایی از کانادا را هم در بر گرفته، ناشی از وزش بادهای سرد موسوم به "گردباد قطبی" است که به مناطق جنوبی تر نفوذ کرده است.

سرمای شدید، که طی بیست سال گذشته سابقه نداشته، باعث ریزش برف سنگین در شمال شرق آمریکا و بخش‌هایی از کانادا شده و امکان حرکت آن به سوی مناطق جنوبی‌تر هم وجود دارد.

کارشناسان هشدار داده‌اند که با توجه به سرما و وزش باد سرد، قرار گرفتن پوست بدن در معرض هوای باز ممکن است ظرف چند دقیقه باعث سرمازدگی شود.

از کارافتادن خودروها و یخ‌زدن سطح جاده‌ها پس از ترکیدن لوله‌های آب باعث شده است تا از مردم خواسته شود از سفرهای غیرضروری خودداری ورزند.

تاکنون، هوا در ایالات‌های مینه‌سوتا و داکوتای شمالی سردتر از سایر نقاط آمریکا بوده اما گفته می‌شود حتی ساکنان مناطق معمولا گرم جنوبی عن از سرمای سال جاری مصون نخواهند ماند.

پیش بینی شده است که شهر آتلانتا در ایالت جورجیا دستخوش سرمای کم سابقه شود و به ساکنان فلوریدا نیز هشدارد داده شده است خود را برای مقابله با سرما و یخ بندان احتمالی آماده کنند.