بانک ملی تاجیکستان در مورد فعالیت بانک مرتبط با زنجانی تحقیق می‌کند

ساختمان بانک کنت
Image caption بانک ملی تاجیکستان گروهی را برای بررسی وضع بانک سرمایه‌گذاری "کنت" تأسیس داده است

بانک ملی تاجیکستان می‌گوید که گروهی ویژه از کارشناسان این بانک مشغول تحقیق در مورد فعالیت بانک سرمایه‌گذاری "کُنت" است که به بابک زنجانی، سرمایه‌دار ایرانی بازداشت شده، مرتبط است.

تارنمای بانک ملی تاجیکستان امروز سه شنبه ۷ ژانویه در این باره اطلاعیه ای منتشر شده است.

عبدالغفار قربانف، سخنگوی بانک ملی تاجیکستان هم امروز به بی‌بی‌سی گفت که این تصمیم در پی مطرح شدن ادعاهایی در باره رعایت نشدن مقررات تحریمهای بین‌المللی از جانب بانک سرمایه‌گذاری "کنت" اتخاذ شده است.

بعضی رسانه‌های ایران پس از بازداشت آقای زنجانی، تاجر و میلیاردر ایرانی، از انتقال "غیرقانونی" پول توسط او از تاجیکستان به ایران نوشتند.

از جمله، تارنمای صدا و سیمای ایران در باره وارد شدن ۲ و نیم میلیارد یورو توسط آقای زنجانی به حساب بانک ملی تاجیکستان خبر داده است.

در این مطلب آمده است: "حدود یک ماه قبل معاون رئیس بانک ملی تاجیکستان در دیدار با هیئتی ایرانی به صورت غیررسمی وجود این پول را تأیید کرده و اظهار داشت که موضوع را به بانک 'کنت' تاجیکستان که متعلق به بابک زنجانی و مدعی وارد شدن این پول است، اطلاع می‌دهد."

بنا به اطلاع این منبع، مقامات بانک ملی تاجیکستان در دیدار اخیر خود با هیئت بانک مرکزی ایران در شهر دوشنبه رسماً اعلام داشته‌اند که چنین مبلغی در بانک ملی تاجیکستان وجود ندارد.

بانک ملی تاجیکستان روز سه‌شنبه ‌۷ ژانویه در سایت خود در واکنش به مطلب تارنمای صدا و سیمای ایران نوشته است که به دلیل قرار داشتن بانک سرمایه‌گذاری "کنت" تحت تحریمهای بین‌المللی با دستور بانک ملی تاجیکستان از ۲ اوت سال ۲۰۱۳ خدمت رسانی انتقال پول به این بانک از جانب سازمانهای قرضی در تاجیکستان متوقف شده است.

در این مطلب آمده است: "بانک ملی تاجیکستان بار دیگر تأکید می‌نماید که توسط صورت حسابهای موجوده بانک مذکور در بانک ملی تاجیکستان در این دوره هیج عملیات انتقالی که تحریمها آن رامنع کرده انجام نگرفته است."

همچنین، مقامات بانک ملی تاجیکستان گفته‌اند که دیدار مسئولان این بانک با هیئت بلندپایه ایران به رهبری معاون رئیس بانک مرکزی این کشور "طبق مقررات پرتکلی برپا شده، در فضای تفاهم و شفاف صورت گرفته است."

هفته گذشته نیز بانک ملی تاجیکستان خبر انتقال بیش از ۲ میلیارد دلار از تاجیکستان به ایران را تکذیب کرد و سند بابک زنجانی را در این زمینه جعلی خوانده بود.

بابک زنجانی روز ۳۰ دسامبر سال گذشته در تهران بازداشت شد و فعلاً در زندان اوین نگهداری می‌شود.

آمریکا آقای زنجانی و مؤسسه‌های مرتبط با او را به پولشویی و دور زدن تحریمهای اعمال شده علیه ایران متهم کرده است.

گفته می‌شود که بانک سرمایه‌گذاری "کُنت"، شرکت "کنت هولدینگ" و "اِیشن اکسپرس" توسط بابک زنجانی تأسیس شده‌اند، ولی او بعدا سهام خود را به افراد دیگر فروخته است.

در وبسایت رسمی شکرت کنت هولدینگ آمده است که گروه شرکتهای "کنت هولدینگ" در ماه فوریه سال ۲۰۱۲ تأسیس شده و شرکتهای کُنت، کُنت توریسم، کُنت الکترونیک، کُنت بیلدینگ، کُنت بانک، ایشن اکسپرس ترمینال، ایشن اکسپرس ایرلاین و کُنت تریدینگ را در بر می گیرد.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش ها، آقای زنجانی به اقتصاد تاجیکستان به مقدار ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون سامانی (حدود ۲۵۰ میلیوت دلار) سرمایه مستقیم وارد کرده است.

مطالب مرتبط