اقدامات تلافی جویانه بیشتر هند علیه سفارت آمریکا در دهلی

پوستر تظاهرکنندگان
Image caption هندیها به بازداشت یک دیپلمات کشورشان اعتراض داشته و می‌گویند که آمریکا باید رفتارش را درقبال این کشور تغییر دهد

هند در واکنش به رفتار مقامات آمریکایی با دیویانی کوبراگدی، معاون سرکنسول هند در نیویورک، در ماه گذشته (دسامبر ۲۰۱۳)، اقدامات تلافی‌جویانه بیشتری را اتخاذ کرده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های هند، به سفارت آمریکا در دهلی دستور داده شده است تا "فعالیتهای تجاری در محل این نمایندگی" را متوقف کند. همچنین گزارش شده است که هند به مقامات سفارت آمریکا گفته است که اتومبیلهای این سفارت ممکن است برای تخلفات ترافیکی جریمه شوند.

به گفته شبکه خبری تلویزیونی "ان‌دی‌تی‌وی"، به مقامات سفارت گفته شده است تا یک کلوب تفریحی را که در داخل سفارت فعال است، متوقف کنند . این کلوب دارای استخر، رستوران و یک زمین تنیس است.

به گفته این شبکه خبری، این کلوب تفریحی برای استفاده دیپلماتهای آمریکایی و شهروندان این کشور ساکن هند است، اما بر خلاف کنوانسیون وین مورد استفاده تعدادی دیگر از شهروندان غیر آمریکایی نیز قرار می‌گیرد.

سفارت آمریکا درباره این محدودیتهای تازه توضیحی نداده است.

اتهام واکنش پارلمان هند

در اواخر ماه دسامبر سال گذشته میلادی، اعضای پارلمان هند از بازداشت و "رفتار غیر معمول" با یکی از اعضای دیپلماتیک این کشور در آمریکا، اظهار خشم کردند.

آروون جیتلای، رهبر حزب مخالف در مجلس علیای هند (راجیا سبها) گفته است که بازداشت این دیپلمات هندی مغایر با اصول کنوانسیون وین در مورد دیپلمات‌ها بوده است.

Image caption خانم کوبراگدی، اتهام وارد شده به خود درخصوص اظهارات غلط درباره ویزای خدمتکارش و همچنین اتهام عدم پرداخت حقوق کافی به او را رد کرده است

دیویانی کوبراگدی، معاون سرکنسول هند در نیویورک، اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۳ بازداشت شد. براساس گزارشها به وی دستبند زده و به هنگام بازداشت بازرسی بدنی شد.

خانم کوبراگدی، اتهام وارد شده به خود درخصوص اظهارات غلط درباره ویزای خدمتکارش و همچنین اتهام عدم پرداخت حقوق کافی به او را رد کرده است.

خدمتکار خانم کوبراگدی، گفته است که کارفرمای او، کمتر از میزان مشخص شده بر اساس ویزای کار آمریکا به او حقوق پرداخت کرده است.

خانم کوبراگدی پس از بازداشت در دادگاه حاضر و با قرار وثیقه آزاد شد.

مقامات هندی که از اقدام علیه یکی از کارمندان دیپلماتیک خود به خشم آمدند، در اولین اقدام تلافی‌جویانه خود دستور دادند تا حفاظ‌های امنیتی در مقابل ساختمان سفارت آمریکا در دهلی‌نو ،پایتخت، برداشته شود. همچنین مقامات هندی از دیدار با یک هیات آمریکایی که به هند سفر کرد سر باز زدند.

در واکنش به این حادثه، مری هرف، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفت: "ما می‌دانیم که برای بسیاری در هند،این موضوعی حساس است. ما در حال بررسی داده‌های اطلاعاتی درباره این بازداشت هستیم تا مطمئن شویم که تمام اصول و مقررات رعایت شده است."

درصورت مجرم شناخته شدن، دیپلمات هندی ممکن است تا ۱۰ سال زندانی شود.

وکلای این دیپلمات هندی می‌گویند که او دارای مصونیت دیپلماتیک است.

این درحالی است که مقامات وزارت خارجه آمریکا می‌گویند که خانم کوبراگدی مصونیت کامل دیپلماتیک ندارد. براساس اظهارات وزارت خارجه آمریکا، در چهارچوب کنوانسیون وین در روابط کنسولی، این دیپلمات هندی فقط در مورد جرایم مربوط به کارش دارای مصونیت است.

به دنبال بازداشت این دیپلمات هندی، مقامات وزارت خارجه هند وی را به مقر این کشور در سازمان ملل متحد منتقل کردند و برای او درخواست مصونیت دیپلماتیک کامل کرده اند.