گروه جهادی در سوریه خواهان حمله به سایر گروه‌های شورشی شد

Image caption گفته می‌شود از روز جمعه، در درگیری‌ گروه‌های مخالف حکومت با یکدیگر حدود ۲۷۰ نفر کشته شده‌اند

گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) وابسته به شبکه القاعده از هواداران خود خواسته است که به گروه‌های رقیب در سوریه که مطابق اهداف این گروه جهادی حرکت نمی‌کنند، حمله کنند.

این درخواست چند روز پس از درگیری‌های خونبار میان شورشیان و چند ساعت پس از فراخوان یک گروه شورشی دیگر برای در نظر گرفتن آتش بس صورت گرفته است.

به گفته جبهه نصرت درگیری‌های فرقه‌ای میان گروه‌های ضد حکومت سوریه به سود دولت بشار اسد خواهد بود.

فعالان مخالف حکومت می‌گویند از روز جمعه در جریان این درگیری‌ها حدود ۲۷۰ نفر کشته شده‌اند. زد و خورد در شهر رقه که تحت کنترل شورشیان است و پیشتر مرکز استقرار گروه داعش بوده، همچنان ادامه دارد.

مایک وودریج، خبرنگار بی بی سی در امور جهانی می گوید که درخواست برای آتش بس در پیامی صوتی که به ابومحمد جولانی، فرمانده جبهه نصرت نسبت داده می شود، صورت گرفته است.

او در پیامی صوتی که در توییتر منتشر شده می گوید: "رژیم در آستانه سقوط جان تازه‌ای پیدا می‌کند."

او همچنین علاوه بر آتش بس، خواهان مبادله اسیران و تشکیل یک کمیته اسلامی برای وساطت بین گروه‌های درگیر شده است.

با این حال متعاقب این پیام، گروه داعش نیز پیامی صوتی منتشر کرده و در آن خواهان حمله هوادارانش به گروه های شورشی دیگر شده است.

ابومحمد عدنانی، سخنگوی این گروه - بدون اشاره به پیام جبهه نصرت- خواسته است که پیکارجویانش "آنها (شورشیان) را در هم کوبند و توطئه را در نطفه خفه کنند."

Image caption دولت اسلامی عراق و شام در سال ۲۰۱۳ اعلام موجودیت کرد

در چند روز گذشته گروه‌های مخالف دولت بشار اسد برای بیرون راندن یکدیگر از منطقه، وارد جنگ شده‌اند.

از جمله امروز (چهارشنبه، ۸ ژانویه) از سوریه گزارش شده که شورشیان مخالف حکومت پایگاه داعش در حلب را به تسخیر خود در آورده اند.

گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه گفته است که مشخص نیست که چه بر سر پیکارجویان گروه داعش که در بیمارستانی در حلب مستقر بوده اند آمده است.

یکی از گروه‌های اصلی درگیر، دولت اسلامی عراق و شام (داعش) نام دارد که در آوریل ۲۰۱۳ اعلام موجودیت کرد. این گروه جهادی به خشونت بیرحمانه و آزار و اذیت غیرنظامیان ساکن در مناطق تحت کنترل خود شهرت یافته است.

این گروه در حال حاضر کنترل شهر فلوجه عراق را هم در دست گرفته است و تهدید کرده که عملیات خونبار خود را در عراق و سوریه وسعت خواهد داد.

روز سه شنبه فعالان در حلب به بی بی سی گفتند که پیکارجویان این گروه حدود ۵۰ نفری را که به اسارات گرفته بودند، اعدام کردند که در میان آنها علاوه بر اعضای گروه های شورشی دیگر، پزشکان و امدادگران و خبرنگاران محلی نیز بوده‌اند.

در گزارش دیگری گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است گفت که ۳۴ نیروی جهادی خارجی نیز توسط گروه‌های شورشی رقیب در جبل‌الزاویه در شمال غربی استان ادلب کشته شدند.

هیچکدام از این دو گزارش به طور مستقل تائید نشده‌اند.

از سوی دیگر شورای ملی سوریه، از گروه های اصلی مخالف حکومت بشار اسد دچار چند دستگی شده و روز گذشته رای گیری برای حضور و یا عدم حضور در کنفرانس ژنو را به تعویق انداخت.

مطالب مرتبط