فشار برای استعفای رییس دولت جمهوری آفریقای مرکزی

Image caption سازمان ملل از احتمال بروز یک "فاجعه انسانی" اظهار نگرانی کرده است

در پی افزایش خشونتهای قومی در جمهوری آفریقای مرکزی، میشل جوتودیا رهبر فعلی آن کشور تحت فشار قرار گرفته تا از مقام خود استعفا دهد.

او در پایان دادن خشونتها بین میلیشیاهای مسیحی و مسلمان در آن کشور ناموفق بوده است؛ اما مقامات دولتی جمهوری آفریقای مرکزی گفته‌اند که او استعفا نخواهد داد.

میشل جوتودیا، که رییس دولت انتقالی جمهوری آفریقای مرکزی است، امروز (پنجشنبه ۸ ژانویه) برای شرکت در یک کنفرانس منطقه‌ای به کشور همسایه، چاد سفر کرده است.

او در مارس سال گذشته و پس از یک کودتا به عنوان اولین رییس جمهور موقت از اقلیت مسلمان جمهوری آفریقای مرکزی به قدرت رسید.

فرانسوا بوزیزه، از اکثریت مسیحی جمهوری آفریقای مرکزی، که پیش از او رییس جمهور بود از کشور گریخت و جمهوری آفریقای مرکزی از آن زمان دچار بحران بوده است.

سازمان ملل از احتمال بروز یک "فاجعه انسانی" در آن کشور اظهار نگرانی کرده است.

هر چند که آقای جوتودیا میلیشیاهای مسلمان را خلع سلاح کرده است، او عملا قادر به کنترل آنها نیست و گروههای مسلح مسیحی اینک برای انتقام‌گیری حمله به مسلمانان را در جمهوری آفریقای مرکزی آغاز کرده‌اند.

تنها در ماه گذشته بیش از ١٠٠٠ نفر در اثر خشونتهای قومی جان خود را از دست داده‌اند و اکنون بیش از یک میلیون نفر در کشور خود آواره هستند.

حدود یکصد هزار نفر به منطقه حاشیه فرودگاه بنگویی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی پناه آورده‌اند.

فرانسه ١٦٠٠ سرباز به بنگویی فرستاده و اتحادیه آفریقا نیز ٤٠٠٠ سرباز برای تلاش برای کنترل خشونتها در آن کشور مستقر کرده است.

سازمان ملل می‌گوید که نیمی از جمعیت بنگویی آواره شده اند و بیش از دو میلیون نفر در آن کشور به کمکهای فوری بین‌المللی نیاز دارند.

مطالب مرتبط