دولت بحرین مذاکرات آشتی ملی را به تعلیق درآورد

Image caption تظاهرات اعتراضی بحرین با درخواست تغییرات سیاسی سه سال است ادامه دارد

دولت بحرین مذاکرات آشتی ملی را به حالت تعلیق در آورده است.

خبرگزاری رسمی بحرین در گزارشی امروز پنجشنبه، ۱۹ دی (۹ ژانویه)، خبر داد که نمایندگان دولت در مذاکرات حل اختلافات سیاسی در این کشور تصمیم گرفتند این مذاکرات را فعلا متوقف کنند.

براساس این گزارش، قرار بود نشست نمایندگان دولت و مخالفان بعداز ظهر دیروز (چهارشنبه) در منامه، پایتخت، برگزار شود اما به دلیل عدم حضور نمایندگان مخالف، برگزاری نشست امکان‌پذیر نشد. هدف از این مذاکرات، یافتن راه حلی برای بحران سیاسی بحرین است که حدود سه سال پیش با اعتراض احزاب متعلق به اکثریت شیعیان آغاز شده و به طور پراکنده ادامه داشته است.

نمایندگان حزب وفاق ملی بحرین، که بزرگترین تشکل شیعه مخالف دولت این کشور است، از حدود سه ماه پیش تا کنون از حضور در جلسات مذاکره آشتی ملی خودداری ورزیده‌اند. دلیل این برخورد بازداشت خلیل المرزوق، از اعضای ارشد این حزب به اتهام تحریک به آشوب و اقدامات تروریستی است.

Image caption مخالفان خواسته‌اند پادشاه بحرین سمتی تشریفاتی را برعهده بگیرد

خبرگزاری بحرین در گزارش خود گفته است که "شرکت‌کنندگان در گفتگوهای ملی پس از حضور در بیست و هشتمین نشست این گفتگوها، تصمیم گرفتند تا جلسات را به حالت تعلیق در آورند." این خبرگزاری به نقل از "نمایندگان دولت و اعضای پارلمان" گفته است که "پنج تشکل سیاسی طرف مذاکره" مسئول این وضعیت بوده‌اند.

مقامات دولت بحرین هنوز رسما در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

در مقابل، آقای المرزوق، که در حال حاضر با سپردن وثیقه آزاد است، دولت را مسئول شکست این گفتگوها دانسته و گفته است که مخالفان همچنان به ادامه گفتگو تا دستیابی به نتیجه نهایی متعهد هستند. وی گفته است: "مقامات دولتی در پی یافتن شرکای سیاسی نیستند و اساسا به شریک سیاسی اعتقادی ندارند."

گفتگوهای آشتی ملی در ماه فوریه سال گذشته و به عنوان بخشی از تلاش دولت برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی این کشور آغاز شد.

Image caption المزروق نسبت به جدی بودن موضع دولت ابراز تردید کرده است

در اوایل سال ۲۰۱۱ تظاهرات اعتراضی در بحرین با درخواست اصلاحات گسترده سیاسی و سهم بیشتر شیعیان در حکومت به رهبری خاندان حکومتی سنی این کشور آغاز شد. حضور روحانیون شیعه در راس تظاهرات و حمایت ایران و برخی از گروه های شیعی منطقه باعث شد تا حکومت بحرین عوامل خارجی را به تحریک مردم به شورش متهم کند.

گفتگوها تاکنون پیشرفت چندانی نداشته و دولت با درخواست مخالفان برای تبدیل سلطنت به یک نهاد تشریفاتی مخالفت کرده زیرا نگران آن است که در چنین صورتی، اکثریت شیعه قدرت سیاسی را به طور کامل در دست بگیرد.

اعتراضات سیاسی باعث شده است تا بحرین به صحنه رقابت بین حکومت روحانیون شیعه در ایران و حکومت وهابی عربستان سعودی تبدیل شود.

خبرگزاری بحرین به نقل از نمایندگان دولت و اعضای پارلمان بحرین گزارش کرده که "مشورت و تلاش ملی برای تثبیت دستاوردهای سیاسی فعلی" ادامه خواهد یافت اما در این مورد توضیحی نداده است.

مطالب مرتبط