دیده‌بان حقوق بشر خشونت نسبت به غیرنظامیان در استان انبار را محکوم کرد

Image caption شمار زیادی از مردم فلوجه از ترس درگیری‌های از این شهر گریخته‌اند

دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی خشونت و بدرفتاری نیروهای دولتی و پیکارجویان را نسبت به غیرنظامیان در استان انبار در عراق محکوم کرده است.

در این گزارش آمده است: "ظاهرا استفاده از شیوه‌های غیرقانونی در جنگ توسط گروههای درگیر به تلفاتی در بین غیرنظامیان منجر شده است."

این گروه حقوق‌بشری از نیروهای عراقی و پیکارجویان به دلیل انجام حملاتی در مناطق غیرنظامی انتقاد کرده است.

این گزارش در حالی منتشر شده که گفته شده نیروهای دولتی خود را برای انجام حمله‌ای گسترده علیه پیکارجویان القاعده مستقر در شهر فلوجه آماده می‌کنند.

پیکارجویان سنی مرتبط به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و افراد مسلح قبیله‌ای که از سیاست‌های دولت عمدتا شیعه نوری مالکی خشمناک هستند، هفته گذشته پس از درگیری‌هایی با نیروهای دولتی نقاط اصلی شهر فلوجه را در استان انبار به کنترل خود در آوردند.

دیده‌بان حقوق بشر براساس گزارش‌هایی از شاهدان عینی گفته است که نیروهای عراقی اقدام به پرتاب خمپاره و تیراندازی در مناطق غیرنظامی می‌کنند که ظاهرا در بعضی از این مناطق پیکارجویان القاعده حضور ندارند.

در همین رابطه سارا لیا ویتسون، مسئول منطقه‌ای دیده‌بان حقوق بشر گفته است: "دولت فورا باید اقدامی در مورد تهدیدهای القاعده انجام دهد."

به گفته این مقام "کشتن غیرقانونی غیرنظامیان راهی برای مقابله با تهدیدهای القاعده نیست."

خانم لیا ویتسون افزوده: "غیرنظامیان در شهر انبار گرفتار شده‌اند و دولت ظاهرا کاری برای حفاظت از آنها انجام نمی‌دهد."

شورای استان انبار اوضاع شهر فلوجه را " فاجعه‌بار" توصیف کرده است.

گزارش شده نیروهای عراقی فلوجه را محاصره کرده‌اند و پست‌های اصلی بازرسی را در شرق، شمال و جنوب این شهر بسته‌اند.

براساس گزارش سازمان ملل و سازمان‌های غیردولتی هزاران نفر از ترس درگیری‌ها از این شهر گریخته‌اند.

موج جدید خشونت‌ها در عراق پس از آن شروع شد که نیروهای عراقی در اواخر ماه گذشته میلادی اقدام به برچیدن یک کمپ اعتراضی اعراب سنی در شهر رمادی را کردند. در جریان این درگیری‌ها دست کم ۱۰ نفر کشته شدند.

سنی‌های عراق بیش از یک سال است که در خواست کناره‌گیری نوری مالکی، نخست وزیر شیعه عراق را دارند.

سنی‌ها دولت نوری مالکی را به تبعیض علیه اقلیت سنی متهم کرده و می‌گویند که مقررات سخت ضد تروریستی به طور غیرعادلانه ای این اقلیت را هدف قرار داده است.

مطالب مرتبط