گروه الشباب استفاده از اینترنت را در نواحی تحت‌ کنترل ممنوع کرد

گروه اسلامگرای الشباب که اکثر بخش‌های جنوبی و مرکزی سومالی را در کنترل دارد، استفاده از اینترنت را برای ساکنان نواحی تحت کنترلش ممنوع کرده است.

این گروه مرتبط به القاعده به شرکت‌هایی که خدمات اینترنتی ارائه می‌دهند، پانزده روز فرصت داده تا فعالیت‌هایشان را متوقف کنند.

الشباب گفته است نادیده گرفتن این ممنوعیت توسط هر فرد و یا شرکت به معنای همکاری با دشمن است و با آنها مطابق با قوانین شریعت برخورد خواهد شد.

این گروه اغلب افرادی را که متهم به جاسوسی برای دولت سومالی و کشورهای غربی هستند به اعدام محکوم می‌کند.

اینترنت در سومالی که برای بیش از دو دهه گذشته دستخوش جنگ داخلی بوده به میزان زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و گروه الشباب آن را بزرگترین مانع در برقراری صلح می‌داند.

براساس آمار ارائه شده توسط در ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی اینترنت در سومالی بیش از ۱۲۶ هزار کاربر دارد که این میزان کمتر از یک و نیم درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد.

الشباب، نام گروهی از شبه‌نظامیان اسلام‌گرای سومالی است که به القاعده پیوسته و به سازمان یافته‌ترین و بزرگ‌ترین متحد القاعده در شرق قاره آفریقا تبدیل شده است.

الشباب در سال‌‏های اخیر مناطق وسیعی از سومالی را تحت کنترل گرفته بود. در دو سال گذشته، نیروهای اتحادیه آفریقا، شهرهای بزرگ را از دست الشباب خارج کرده‌‏اند. با این حال این گروه هنوز تهدیدی برای دولت مرکزی سومالی است. از طرفی جامعه جهانی این متحد القاعده را به عنوان تهدیدی تروریستی برای امنیت منطقه می‌‏شناسد.

مطالب مرتبط