اخراج یاران فرماندار به خاطر 'تنبیه ترافیکی'

Image caption کریس کریستی می گوید که از نقشه دستیارانش بی خبر بوده است

کریس کریستی، فرماندار جمهوریخواه ایالت نیوجرسی آمریکا، دو دستیار ارشد خود را اخراج کرده است. این دو دستیار برای تحت فشار قرار دادن یک شهردار دموکرات کاری کرده بودند که بر پلی که نیوجرسی را به نیویورک متصل می‌کند، ترافیک سنگینی ایجاد شود.

آقای کریستی یکی از چهره‌های برجسته در جناح میانه روی حزب جمهوریخواه است و از او به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا یاد می‌شود.

او روز پنجشنبه اعلام کرد که بریجت کلی، معاون رئیس دفترش و دیوید وایلدستین، رئیس سابق اداره بنادر نیوجرسی و نیویورک که او هم از مشاوران نزدیک فرماندار نیوجرسی است، را برکنار می‌کند.

ایمیل هایی که بین این دو نفر رد و بدل شده و به رسانه‌ها درز کرده است، نشان می‌دهد که ترافیک سنگینی که به مدت چهار روز دراوایل ماه سپتامبر گذشته بر روی پل جورج واشنگتن ایجاد شده بود، کار آنها بوده و انگیزه سیاسی داشته است.

این دو نفر ظاهرا تصمیم گرفته‌ بودند که با بستن دو خط از سه خط تردد خودرو‌ها بر روی پل، ترافیک سنگینی روی پل و در شهر کوچک فورت لی ایجاد کنند تا از این طریق، به مارک سوکولیچ، شهردار دموکرات آن درس عبرتی داده باشند.

بنا بر اسناد منتشر شده، معاون رئیس دفتر فرماندار به رئیس وقت اداره بنادر نوشته بود: «وقت مشکلات ترافیکی در فورت لی فرا رسیده.» رئیس این اداره که بر پل یاد شده نظارت دارد، در جواب نوشته بود: «متوجه شدم.»

ظاهرا این نقشه به این علت طراحی و اجرا شد که شهردار دموکرات در انتخابات ایالتی سال ۲۰۱۳ از کمپین فرماندار جمهوریخواه حمایت نکرده بود.

کریس کریستی روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری دو ساعته به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

او گفت که از این ماجرا «شرمگین» است و تاکید کرد که از اقدام دستیارانش بی‌اطلاع بوده است.

آقای کریستی گفت: «من از این قضیه بی‌اطلاع بودم و در برنامه ریزی یا اجرای آن هیچ دخالتی نداشتم.»

او افزود: «من از حماقت محضی که در این ماجرا به نمایش گذاشته شده است متحیرم.»

مارک سوکولیچ از اظهارات آقای کریستی استقبال کرده و گفته است که حرفش را باور می‌کند.