درخواست اروپا برای مشارکت اسنودن در تحقیق درباره فعالیت‌های جاسوسی آمریکا

Image caption ادوارد اسنودن در پیام تلویزیونی برای سال نو میلادی، خواستار توقف فعالیت‌های تجسسی گسترده شده بود

نمایندگان پارلمان اروپا توافق کرده‌اند که از ادوارد اسنودن بخواهند با تماس ویدئویی در تحقیق و تفحص درباره برنامه‌های تجسسی ایالات متحده شرکت کند.

در همین حال مقامات آمریکایی می‌گویند باراک اوباما، رئیس‌جمهوری این کشور، هنوز درباره آینده برنامه‌های اطلاعاتی تصمیم نهایی را نگرفته است.

ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین سازمان امنیت ملی آمریکا (ان اس ای) در پی افشای اطلاعات مربوط به طرح‌های فوق محرمانه گردآوری اطلاعات مکالمات دیجیتال شهروندان از ایالات متحده گریخت و در حال حاضر در روسیه زندگی می‌کند.

کمیته "آزادی‌های مدنی" پارلمان اروپا رای داده است که در جریان تحقیق و تفحص درباره برنامه‌های تجسسی آمریکا، از آقای اسنودن شهادت بگیرد.

اسنادی که ادوارد اسنودن به رسانه‌ها درز داده می‌گوید سازمان امنیت ملی آمریکا با همکاری مرکز ارتباطات عمومی بریتانیا (GCHQ)، برنامه‌های تجسسی و نظارتی گسترده‌ای در کشورهای مختلف اجرا کرده‌اند.

طبق این گزارش‌ها، در این برنامه‌ها ارتباطات برخی از رهبران کشورها از جمله آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برزیل شنود شده است.

مقامات اروپایی و آمریکای لاتین به این فعالیت‌ها اعتراض کرده‌اند و خواستار اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا در این باره شده‌اند.

در یک پیام ویدئویی به مناسبت سال نو میلادی که در روزهای گذشته از شبکه چهار تلویزیون بریتانیا پخش شد، آقای اسنودن گفت شیوه‌های نوین تجسسی، وحشتناک‌تر از آن چیزی است که جورج اورول در اثر انتقادی خود رمان ۱۹۸۴ تصویر کرده بود.

آقای اسنودن هنوز به دعوت پارلمان اروپا برای ارائه شهادت درباره برنامه‌های جاسوسی آمریکا پاسخی نداده است.

تصمیم رئیس‌جمهور

Image caption با انتشار گزارش‌هایی درباره شنود مکالمات آنگلا مرکل و دیلما روسف، انتقادها از برنامه‌های جاسوسی آمریکا بالاتر گرفت

در همین حال باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در حال بررسی پیشنهادهای مختلف درباره آینده برنامه‌های جاسوسی ان اس ای است.

او روز پنج‌شنبه (۹ ژانویه) با گروهی از اعضای کنگره آمریکا دیدار کرد.

آقای اوباما در روزهای گذشته با مشاوران امنیتی ارشد خود دیدار کرده است. بسیاری از آنان خواستار تغییراتی در برنامه‌های سازمان امنیت ملی آمریکا هستند.

روز پنج‌شنبه همچنین گروهی از کنش‌گران حامی حریم خصوصی و آزادی‌های شهروندان که منتقد برنامه‌های جاسوسی فعلی هستند، با یکی از مقامات ارشد کاخ سفید دیدار کرده‌اند.

قرار است شرکت‌های فنآوری نیز روز جمعه در کاخ سفید جلسه‌ای داشته باشند.

پیش‌تر گروه ویژه‌ای که رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای بررسی فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا تشکیل داده، به او توصیه کرده بود که جلوی گردآوری فله‌ای اطلاعات در این سازمان را بگیرد.

این گروه پنج‌نفره همچنین توصیه کرد اطلاعات تلفنی شهروندان فقط در صورتی گردآوری شود که به تحقیقات بین‌المللی مشخصی درباره تروریسم مرتبط باشد و وسعت آن هم "معقول" باشد.

تصمیم نهایی باراک اوباما در این باره معلوم خواهد کرد که او چه‌قدر برای کاستن از ابعاد فعالیت‌های سازمان امنیت ملی آمریکا مصمم است.

انتظار می‌رود در همین روزهای آینده آقای اوباما در این باره تصمیمی بگیرد.

کاخ سفید تاکید کرده است که هرچه رئیس‌جمهوری آمریکا در روزهای آینده در این باره اعلام کند، حرف آخر نخواهد بود و باز هم جای فکر و مشورت دارد.

هفته گذشته دو روزنامه عمده آمریکایی و بریتانیایی، نیویورک‌تایمز و گاردین، در سرمقاله‌های جداگانه خواهان عفو ادوارد اسنودن و بازگشت او به آمریکا شده بودند.

به نوشته این دو روزنامه، از آقای اسنودن باید به خاطر افشاگری‌هایش تقدیر شود و نباید او را مجازات کرد.

رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) پنج‌شنبه در پاسخ به خبرنگاران گفت که اقدامات افشاگران را مهم می‌داند ولی فعالیت‌های اطلاعاتی با مجوز بوده است و ادوارد اسنودن را یک "افشاگر" نمی‌داند.

مطالب مرتبط