رییس جمهور و نخست وزیر جمهوری آفریقای مرکزی استعفا دادند

Image caption میشل جوتودیا که اولین رهبر مسلمان جمهوری آفریقای مرکزی بوده است پیش از این در برابر فشارها برای استعفا مقاومت می کرد

در پی افزایش خشونت‌های قومی در جمهوری آفریقای مرکزی، میشل جوتودیا رییس جمهور موقت آن کشور تحت فشار دولت‌های منطقه ای از مقام خود استعفا داد.

آقای جوتودیا به همراه همه اعضای مجلس انتقالی جمهوری آفریقای مرکزی برای شرکت در کنفرانس منطقه ای در کشور همسایه، چاد به سر می برد.

میشل جوتودیا که اولین رهبر مسلمان جمهوری آفریقای مرکزی بوده است پیش از این در برابر فشارها برای استعفا مقاومت می‌کرد.

از زمان به قدرت رسیدن او در سال گذشته، در اثر خشونت‌های قومی میان مسلمانان و مسیحیان یک پنجم جمعیت آن کشور از خانه های خود آواره شده اند.

بر اساس گزارش‌های رسیده از چاد، نیکولاس تینگایه، نخست وزیر جمهوری آفریقای مرکزی که رابطه چندان خوبی با رییس جمهور نداشته، نیز استعفا داده است.

سازمان ملل متحد از احتمال بروز یک "فاجعه انسانی" در جمهوری آفریقای مرکزی اظهار نگرانی کرده است.

هر چند که آقای جوتودیا میلیشیاهای مسلمان را خلع سلاح کرده است، او عملا قادر به کنترل آنها نیست و گروههای مسلح مسیحی اینک برای انتقام‌گیری حمله به مسلمانان را در جمهوری آفریقای مرکزی آغاز کرده‌اند.

تنها در ماه گذشته بیش از ١٠٠٠ نفر در اثر خشونتهای قومی جان خود را از دست دادند.

حدود یکصد هزار نفر به منطقه حاشیه فرودگاه بنگویی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی پناه آورده‌اند.

فرانسه ١٦٠٠ سرباز به بنگویی فرستاده و اتحادیه آفریقا نیز ٤٠٠٠ سرباز برای تلاش برای کنترل خشونتها در آن کشور مستقر کرده است.

سازمان ملل می‌گوید که نیمی از جمعیت بنگویی آواره شده اند و بیش از دو میلیون نفر در آن کشور به کمکهای فوری بین‌المللی نیاز دارند.

مطالب مرتبط