'به من دست نزن' ؛ کودک‌آزاری در عربستان

Image caption تصاویر آموزشی برای مقابله با کودک آزاری در شبکه های اجتماعی عربستان سعودی منتشر شده است

پلیس عربستان سعودی می‌گوید مردی را که تصاویر ویدئویی‌اش در حال آزار جنسی دختر خردسالی منتشر شده، بازداشت کرده است. پلیس در استان شرقی دمام می‌گوید این مرد بیست و چند ساله است و سابقه محکومیت جزایی دارد.

ویدئویی که در یوتیوب منتشر شده دختر خردسالی را نشان می دهد که در مقابل آسانسور تنها ایستاده که مرد به او نزدیک می شود و شروع می کند به لمس این دختر خردسال.

گزارش یا صحبت در مورد آزار جنسی کودکان در همه جای جهان موضوعی حساس است. ولی در جامعه محافظه کار عربستان، کاربران شبکه های اجتماعی در چهل و هشت ساعت گذشته این تابو را شکسته اند و به شدت به این موضوع پرداخته اند.

کاربران خشم خود را با دیدن ویدئو ابراز کرده اند و در شبکه های اجتماعی هش‌تگ "مردی که دخترخردسالی را آزار جنسی می‌دهد" باز کرده اند تا این عمل را محکوم کنند و در مورد اینکه چه مجازاتی باید برای این افراد در نظر گرفته شود، بحث کرده‌اند. گروهی هم هش‌تگی در مورد آزار جنسی کودکان ایجاد کرده‌اند و در مورد اینکه چطور می‌توان متوجه آزار جنسی شد و چطور باید آن را گزارش کرد، تصاویر آموزشی و ویدئوهایی را به اشتراک گذاشته اند.

یکی از ویدئوهایی که بیش از همه در اینترنت به اشتراک گذاشته شده ویدئویی است در مورد اینکه چطور پدر و مادرها به کودکانشان آموزش بدهند که با آزار جنسی احتمالی برخورد کنند. در عرض چهل و هشت ساعت این هش تگ بیش از صدهزار بار توییت شده و این ویدئوی آموزشی توسط ۱۷۵ هزار کاربر اینترنت مشاهده شده است.

این گفتمان به شیوه های مختلف در شبکه های اجتماعی عربستان سعودی مطرح شده است. عکس هایی از کتابی با عنوان "به من دست نزن" برای مقابله با کودک آزاری در اینترنت منشر شده است.

این اولین بار نیست که در مورد آزار جنسی کودکان در عربستان سعودی بحث می شود ولی حجم واکنش تا حال به این شدت نبوده است. استفاده گسترده از شبکه های اجتماعی و اینترنت در جامعه به شدت محافظه کار عربستان سعودی، حالا بحث در مورد موضوعاتی که در دنیای واقعی دشوار است را آسان‌تر کرده است.

مطالب مرتبط