درگیری تازه در منطقه مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان

مرز بین قرقیزیستان و تاجیکستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اخیراً از موارد زیاد مناقشه‌های مرزی بین قرقیزیستان و تاجیکستان گزارش شده است

حد اقل پنج نفر در اثر درگیری میان مأموران مرزی تاجیک و قرقیز در منطقه مرزی بین اسفره، در شمال تاجیکستان، و بادکند، در جنوب قرقیزستان، زخمی شده‌اند.

بعد از ظهر روز شنبه 11 ژانویه پس از آرامی نسبی که چند مدت در مرز تاجیکستان و قرقیزستان ادامه ‌داشت، دوباره در روستای آقسای ناحیه بادکند بین مرزبانان تاجیک و قرقیز زدوخوردی سر زده و مرزبانان به سوی همدیگر تیر شلّیک کردند.

گفته می‌شود در نتیجه چند تن از مرزبانان از هر دو جانب جراحتهای سنگین برداشته و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

در طول چند ماه گذشته برای بار سوم است که در مرز میان تاجیکستان و قرقیزستان درگیریهای مسلّحانه رخ می‌دهد.

طبق خبرهای رسیده از محل حادثه، در پی درگیری روز شنبه چندی از ساکنان دهستان چارکوه به مرکز ناحیه اسفره به نزد نزدیکان و پیوندانشان فرار کرده‌اند.

آن گونه که رسانه‌های قرقیزستان خبر می‌دهند، سه مرزبان زخمی شده قرقیز که از شکم زخم برداشته‌اند، در بیمارستان نظامی بادکند بستری شده و همچنین یک مرزبان از ران پای راستش و مرزبان دیگر از شانه دست راستش زخمی شده اند که او نیز به بیمارستان منتقل شده است.

همچنین، شماری از زنها و کودکان از جمله ساکنان ناحیه بادکند قرقیزستان، منطقة هم‌مرز با تاجیکستان، از محل درگیری مرزبانان به منطقه ای امن کوچ داده شده‌اند.

اما مقامات محلی در ناحیه اسفره، در شمال تاجیکستان، از ابراز نظر در مورد درگیری مرزی بین مرزبانان تاجیکستان و قرقیزستان خودداری کرده‌اند.

این در حالی است که روز جمعه نهم ژانویه معاونان نخست‌وزیران قرقیزیستان و تاجیکستان، تاکان مامیتف و مرادعلی علی‌مردان، در مورد تحقیقات مشترَک در مورد حادثه‌های مرزی و نظارت مشترک بر مرز تاجیکستان و قرقیزستان توافق کرده بودند.

تاجیکستان و قرقیزستان بیش از 900 کیلومتر مرز مشترَک دارند که قسمت عمده مرز دولتی هر دو کشور تا کنون تعیین نشده است.

مقامات هر دو کشور برای مدت زمان طولانی برای جلوگیری از درگیریهای مرزی و رفع تمام مسائل مربوط به تعیین خطوط مرزی میان دو کشور تلاش می‌کنند.

خطّ مرز میان دو کشور در بیشتر منطقه‌ها، از جمله در جاده هایی که از میان روستاها می‌گذرد، به طور شرطی و موقتی معین شده است و در نتیجه مردم محلی در زمینه دسترسی به آب و جاده‌ها مشکل دارند.