واکنش ها به مرگ آریل شارون

مرگ آریل شارون، نخست وزیر سابق اسرائیل با واکنش های متفاوتی روبرو شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است یاد آقای شارون برای همیشه در قلب مردم اسرائیل خواهد بود.

شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل از شارون به عنوان محافظ بزرگ و مهم ترین معمار اسرائیل که ترس را نمی شناخت، یاد کرده است.

گروه حماس که کنترل غزه را در اختیار دارد ضمن ابراز واکنشی متفاوت گفته است: "حال با مرگ این مستبد، ما نسبت به پیروزی بیشتر مطمئن هستیم."

در همین رابطه سخنگوی حماس گفته است: "مردم ما امروز به خاطر مرگ این جنایتکار که دستهایش به خون مردم و رهبران ما آغشته است، بسیار خوشحال هستند."

مصطفی برغوثی، از چهره های سیاسی فلسطینیان به بی بی سی گفته است که آقای شارون خاطره خوبی از خود در میان مردم فلسطین به جا نگذاشته است.

جبریل رجوب، از چهره های سرشناس جنبش فتح از آریل شارون به عنوان جنایتکاری یاد کرد که امکان محاکمه اش در دادگاه بین المللی کیفری فراهم نشد.

Image caption گروه‌هایی از فلسطینیان با شیرینی خبر مرگ آریل شارون را پخش کردند

این مقام جنبش فتح همچنین گفته است: "شارون جنایتکار بود و مسئول ترور یاسر عرفات، رهبر جنبش فتح. ما امیدوار بودیم که او به عنوان یک جنایتکار جنگی در دادگاه بین المللی کیفری محاکمه شود."

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای ضمن ادای احترام به آریل شارون از او به عنوان "رهبری یاد کردکه زندگیش را وقف اسرائیل کرد."

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای از آریل شارون بعنوان مردی نام برده است که حاضر بود تصمیمات سختی اتخاذ کند زیرا که به مسئولیت خود در قبال کشورش و مردم آن به خوبی آگاه بود.

در این بیانیه هم چنین آمده است: "دردورانی که آریل شارون در سیاست اسرائیل نقش داشت مواقعی پیش می آمد که امریکا با او اختلاف نظر پیدا می کرد و این برکسی پوشیده نیست اما برغم مخالفت یا موافقت با مواضع آریل شارون او یک موضع کاملا روشن داشت و آن تضمین امنیت و بقای اسرائیل بود."

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است : "آریل شارون یکی از چهره های برجسته در تاریخ اسرائیل است و او به عنوان نخست وزیر تصمیماتی شجاعانه و جنجالی در مسیر صلح گرفت."

به گفته آقای کامرون، اسرائیل امروز یک رهبر مهم را از دست داد.

شبکه های خبری عرب زبان چون الجزیره و العربیه هم تنها به پوشش خبری مختصری از مرگ نخست وزیر سابق اسرائیل بسنده کردند.

ابراز تاسف دیدبان حقوق بشر از مجازات‌نشدن آریل شارون

با انتشار پیام‌های تسلیت درگذشت آریل شارون، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، برخی از گروه‌های حامی حقوق بشر نیز درباره سابقه او ابراز تاسف کرده‌اند.

از جمله سازمان جهانی دیدبان حقوق بشر اعلام کرده این مایه شرم‌ است که آریل شارون بدون آن‌که به خاطر کشتار صبرا و شتیلا و دیگر بدکرداری‌هایش محاکمه شود، به گور سپرده شد

یک گروه تحقیق و تفحص در اسرائیل، آریل شارون را شخصا به خاطر این که جلوی آن کشتار را نگرفت، مسئول شناخته است.

سارا لی ویتسون، مدیر خاورمیانه دیدبان حقوق بشر در این باره گفته است: "مرگ او، یک یادآوری گزنده دیگر بر این واقعیت است که سال‌ها چشم‌پوشی از نقض حقوق بشر، هیچ کمکی به صلح اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها نکرده است."

مطالب مرتبط