دوستان سوریه: ژنو ۲ تنها راه رسیدن به راه حلی سیاسی برای بحران سوریه است

وزرای خارجه کشورهای موسوم به "دوستان سوریه" که در حال حاضر برای شرکت در نشستی در پاریس بسر می‌برند، گفته‌اند مذاکرات صلحی که قرار است در پایان ماه جاری میلادی در ژنو برگزار شود، تنها راه رسیدن به راه حلی سیاسی برای پایان دادن به بحران در سوریه است.

حضور یا عدم حضور نمایندگان ائتلاف مخالفان دولت سوریه در این کنفرانس، هنوز قطعی نشده است

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه که کشورش در حال حاضر میزبان نشست پاریس است گفته است هدف از مذاکرات موسوم به "ژنو ۲ " ایجاد دولتی انتقالی با قدرت اجرایی کامل است که بتواند پاسخگوی خواسته‌های قانونی مردم سوریه باشد.

در همین حال احمد جربا، رهبر ائتلاف ملی سوریه که در این نشست شرکت کرده گفته است که بحران در این کشور وارد مرحله نهایی شده است.

آقای جربا گفته کشورهای موسوم به "دوستان سوریه" با این موضوع که بشار اسد و خانواده اش نقشی در آینده این کشور نداشته باشند، موافق هستند.

ائتلاف ملی سوریه که برای شرکت در نشست "ژنو ۲ " تحت فشار قرار دارد گفته است تا پایان هفته جاری در اینباره تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پیشتر والری آموس، مقام سازمان ملل در امور بشردوستانه نگرانی عمیق خود را در قبال وضعیت مردم سوریه که تحت تاثیر درگیری‌های چندین ماهه بین دولت و شورشیان قرار گرفته‌اند، ابراز کرد.