لاوروف: سوریه ممکن است اجازه دسترسی کمک‌های بشردوستانه را بدهد

"دوستان سوریه" حق نشر عکس Getty
Image caption وزرای خارجه کشورهای موسوم به "دوستان سوریه" در نشستی در پاریس بر یافتن راهی برای حل بحران سوریه تاکید کرده‌اند

وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که دولت سوریه ممکن است اجازه دسترسی کمک‌های انساندوستانه به مردمی که در بعضی نقاط کشور بین نیروهای دولتی و شورشیان گرفتار مانده‌اند را بدهد.

سازمان ملل متحد بارها درخصوص وضعیت مردمی که در درگیرهای بین دو طرف گرفتار شده‌اند، ابراز نگرانی کرده است.

برخی از گزارشها حاکی از وضعیت شبیه به قحطی در برخی از نقاط است.

آقای لاوروف پس از دیدار با جان کری، همتای آمریکایی خود گفت که دو طرف همچنین درباره امکان آتش‌بس در برخی از نقاط کشور بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

پیشتر وزرای امور خارجه کشورهای موسوم به "دوستان سوریه" در نشستی در پاریس تاکید کردند که مذاکراتی که قرار است در پایان ماه جاری میلادی در ژنو درخصوص بحران سوریه برگزار شود، تنها راه رسیدن به راه حلی سیاسی برای پایان دادن به بحران این کشور است.

حضور یا عدم حضور نمایندگان ائتلاف مخالفان دولت سوریه در نشست ژنو، هنوز قطعی نشده است.

ایران و ژنو ۲

آمریکا گفته که ایران هم (به عنوان یکی از حامیان اصلی دولت بشار اسد در سوریه) اگر نتایج کنفرانس ژنو ۱ را بپذیرد، به ژنو ۲ دعوت می‌شود.

شرکت‌کنندگان در کنفرانس ژنو ۱ بر عدم حضور بشار اسد در آینده سوریه تاکید کرده بودند؛ نکته‌ای که به گفته ناظران ایران در عمل با آن مخالف است.

در همین حال محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سفری به لبنان و در آستانه نشست ژنو در خصوص بحران سوریه با مقامات این کشور بحث و تبادل نظر کرده است.

وزیر خارجه ایران در یک کنفرانس خبری مشترک با عدنان منصور، همتای لبنانی خود تاکید کرد که "همه باید با یکدیگر تشریک مساعی کنند تا مانع از گسترش تروریسم و افراط گرایی" شوند.

هنوز مشخص نیست که آیا در نهایت ایران در نشست ژنو ۲ شرکت خواهد کرد یا نه، اما وزیر خارجه لبنان در کنفرانس مشترک خبری خود با آقای ظریف تاکید کرد که حتی در صورت عدم شرکت ایران در این نشست، این نکته از نقش محوری ایران در منطقه نمی‌کاهد.

آقای ظریف قرار است پس از لبنان به عراق و اردن نیز سفر کند. برخی از رسانه های ایران از سفر احتمالی آقای ظریف به سوریه نیز سخن گفته‌اند، اما این خبر تایید نشده است.

پیشتر لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفت که هدف از مذاکرات موسوم به "ژنو ۲ " ایجاد دولتی انتقالی با قدرت اجرایی کامل است که بتواند پاسخگوی خواسته‌های قانونی مردم سوریه باشد.

در همین حال احمد جربا، رهبر ائتلاف ملی سوریه که در این نشست شرکت کرده گفته است که بحران در این کشور وارد مرحله نهایی شده است.

آقای جربا گفته کشورهای موسوم به "دوستان سوریه" با این موضوع که بشار اسد و خانواده اش نقشی در آینده این کشور نداشته باشند، موافق هستند.

ائتلاف ملی سوریه که برای شرکت در نشست "ژنو ۲ " تحت فشار قرار دارد، گفته است که تا پایان هفته جاری در این باره تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پیشتر والری آموس، مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل نگرانی عمیق خود را در قبال وضعیت مردم سوریه که تحت تاثیر درگیری‌های چندین ماهه بین دولت و شورشیان قرار گرفته‌اند، ابراز کرده بود.